Ubuntu.cz Blog

Přihlásit se k odběru zdroj Ubuntu.cz Blog
Aktualizace: 5 hodin 9 min zpět

Hrajeme na Linuxu: Firewatch - (Steam edition)

Ne, 07/22/2018 - 13:17

FIREWATCH:

Píše se rok 1989 a Henry – hlavní protagonista hry přijíždí do národního parku, aby zapomněl na rodinnou tragédii a na několik týdnů změnil prostředí i profesi. Jeho novou adresou se stává hlídková věž uprostřed divočiny a hlavní pracovní náplní je sledování výskytu požárů a plnění pokynů poněkud excentrické šéfové, jménem Delilah.

 

 

Okolní příroda je překrásná a tak zpočátku často zastavujete a kocháte se o okolím (mimochodem výtvarným pojetím mi hra trochu připomíná titul The Long Dark).

 

 

Zdálo by se, že v divočině nebude, kromě nádherných výhledů, nic kloudného na práci, ale opak je pravdou. Pacifikace opilé mládeže, či likvidace následků řádění vandalů jsou pouze začátkem. Postupně se začínají objevovat záhady – ať už ty dávno minulé, v podobě zmizelých osob, až po ty současné, neméně znepokojivé.

 

 

Velmi precizně je rovněž budován vztah mezi Henrym a jeho nadřízenou. Oba hlavní hrdinové obývají hlídkové věže přes údolí, vzdálené od sebe několik kilometrů a přesto, že se nikdy neviděli, a jsou v kontaktu pouze přes krátkovlnné vysílačky, se jejich vztah mění z profesionálního na přátelský s příslibem něčeho dalšího. To vše díky skvěle napsaným dialogům a excelentní práci dabingu Crissy Jones, která propůjčila hlas Delilah a Ricka Sommera, který namluvil Henryho.

 

 

Někteří hráči vytýkají titulu závěr, osobně se však domnívám, že zakončení je velmi povedené a navíc uvěřitelné.

 

 

Také Vás zajímá, jak asi vypadá osoba, která Vás skrz vysílačku celou hrou provázela a kterou jste si zamilovali pro její hlasový projev, občasný obhroublý slovník a břitký humor? Budete zklamáni, nebo příjemně překvapeni? Na to Vám tato recenze neodpoví a budete si muset Firewatch zahrát sami.

 

 

Hra má i několik drobných vad na kráse:

Znovuhratelnost u příběhových adventur není nikdy zrovna ideální. Zde lze po dohrání kampaně využít módu Thorofare Free Roam, kdy můžete dle libosti bloumat po národním parku, kochat se krásou a třeba nacházet audiokazety s hudbou, použitou ve hře. Také si můžete střihnou celou hru ještě jednou, tentokrát s komentářem vývojářů – Firewatch Audio Tour, ale přiznejme si to otevřeně, už to není ono.

 

 

Technická stránka také není úplně ideální. Hra běží na Unity Enginu, který má, dle mých zkušeností, často problémy s odladěním. Hra má sice krásný vizuál, ale hardware dostává pořádně do těla. Přestože vlastním sestavu s podstatně lepšími komponenty, než je uváděná minimální konfigurace PC pro hraní v Linuxu (OS: 64-bit, CPU: Intel Core i3 2.00 GHz nebo AMD ekvivalent, 6 GB RAM, VGA NVIDIA GeForce 450 nebo lepší s1GB paměti, pevný disk 4 GB), tak se průměrně dostáváme k hodnotě pouhých 68 FPS s občasnými znatelnými propady - hlavně při načítání. (Rozlišení 2560x1440 a nastavení grafiky na max).

 

 

Majitelé „zelených“ VGA a monitorů podporujících G-Sync budou muset v Linuxu G-Sync vypnout (s nutným restartem OS), jinak se hra začne načítat rychlostí 1FPS a spuštění se nikdy nedočkají.

 

 

Nepodařilo se mi zjistit, zda stejným neduhem trpí i FreeSync od AMD.

 

 

Hra také trpí tearingem (trháním obrazu) – naštěstí ve snesitelné míře.

 

KLADY:

+ vztah mezi hlavními protagonisty

+ vizuální zpracování

+ příběh a způsob vyprávění

+ audio včetně soundtracku a dabingu

+ Steam trofeje a karty pro tvorbu odznaků

+ Cena (v letním výprodeji na Steamu za 4,99€)

+ Malá velikost (1,6 GB download a 4,2GB na disku)

 

 

 

ZÁPORY:

- technické problémy a špatné odladění hry

- herní doba okolo 5 hodin

- nulová znovuhratelnost

- hra neobsahuje Češtinu

 

 

HODNOCENÍ:

Parádní náplň na jedno odpoledne. Pokud nemáte averzi vůči simulátorům chůze, mohu s klidným svědomím doporučit. 75%.

 

SYSTÉM:

OS: Xubuntu 18.04 LTS 64 bit

Jádro: 4.15.0-29-generic

X.Org: 1.19.6 (11906000)

VGA: GeForce GTX 970 - 4GB DDR5, (uzavřený ovladač 390.48)

RAM: 16GB DDR4

CPU: Intel (R) Core (TM) i5-6500 (3.2 GHz)

SSD: Crucial CT256MX 100

  

Tagy:

Google+