Časté dotazy

Ubuntu je operační systém na bázi Linuxu vhodný pro stolní počítače, notebooky i servery. Obsahuje programy pro všechny běžné činnosti na počítači - webový prohlížeč, software na tvorbu dokumentů, tabulek a prezentací, komunikačního klienta pro IM, hry a mnoho dalšího. Pro více informací navštivte stránku Představení Ubuntu. Podrobnější seznam častých otázek najdete na Wiki FAQ. Nedělá-li Vám problém angličtina, můžete navštívit Ask Ubuntu.

Co je to operační systém?

Operační systém je to, co pohání váš počítač. Základní program všech počítačů - nebo jiného zařízení (například chytrý telefon, tablet a podobně), jehož prostřednictvím spouštíte programy a obsluhuje fyzické části počítače. Je to prostředí, přes které pracujete s programy a s počítačem jako takovým. Operační systém už bývá většinou v počítači při koupi nainstalován, operační systém je třeba Windows, Mac OS X nebo Android.

Co znamená číslování verzí Ubuntu?

Číslování jednotlivých verzí Ubuntu udává datum vydání dané verze. První číslo udává rok a druhé (za tečkou) měsíc. Verze 14.10 tedy znamená vydání v říjnu roku 2014.

Co jsou to kódová jména Ubuntu?

Každá verze Ubuntu dostává kromě číselného označení také jméno, které se sestává ze jména zvířete a nějaké vlastnosti (přívlastku), přičemž obě mají stejné počáteční písmeno (postupuje se dle abecedy). Ubuntu 13.10 tak je „Saucy Salamander“ (česky drzý mlok).

Co znamená LTS

LTS znamená “Long Term Support”, dlouhodobá podpora. Verze s tímto označením vychází každé 2 roky a přináší prodloužené vydávání bezpečnostních aktualizací až na pět let.

LTS verze byly vydány zatím v červnu 2006 (6.06 Dapper Drake), dubnu 2008 (8.04 Hardy Heron), dubnu 2010 (10.04 Lucid Lynx), dubnu 2012 (12.04 Precise Pangolin) a dubnu 2014 (14.04 Trusty Tahr).

Programy

Spustím v Ubuntu programy které znám z Windows?

V zásadě jde říct, že lze spustit pouze ty programy, které Ubuntu podporují (namátkou jde o Firefox, OpenOffice.org, Skype, programy v Javě atd.). Programy striktně určené pro Windows (instalační soubory s příponou .exe) lze sice v Ubuntu spouštět pomocí překladové vrstvy Wine, ale u této možnosti nemohou vývojáři Ubuntu zaručit funkčnost, tak obvykle není doporučována. Ačkoli je podpora aplikací pro Windows obecně na dobré úrovni, nikdy není možné zaručit stoprocentní funkčnost všech aplikací. Ověřit, jak vaše aplikace bude v Ubuntu s pomocí Wine fungovat s i můžete v této databázi spravované vývojáři Wine.

Kde stáhnu programy pro Ubuntu?

Programy pro Ubuntu najdete v tzv. repositářích, ke kterým se přistupuje z Centra softwaru pro Ubuntu. Můžete také stahovat programy přímo z internetu na stránkách konkrétního programu, v tom případě hledejte instalační soubory s příponou .deb.

Pojede mi v Ubuntu internet, filmy a hudba stejně jako ve Windows?

Ano, vyjma souborů s DRM ochranou, s kterými se stejně běžně nesetkáte.

Licence

Jaká je licence Ubuntu?

Programy dostupné ve zdrojích Ubuntu jsou pod různými licencemi, ale všechny vám umožňují jejich naprosto svobodné používání. Pro aplikace a nástroje dostupné v základní instalaci Ubuntu platí pravidla ještě přísnější (nebo spíš volnější). Pro více informací navštivte stránku Licence Ubuntu.

Jsou nějaká omezení pro komerční využívání Ubuntu?

Ne nejsou, Ubuntu můžete využívat pro libovolné účely bez omezení.

Umožňuje licence Ubuntu prodávat?

Licence ani filosofie Ubuntu jeho prodej nijak neomezuje. Filosofie Ubuntu pouze zaručuje jeho dostupnost zdarma z daných zdrojů a licence zaručuje možnost svobodného šíření Ubuntu. Ubuntu lze tedy prodávat.

Komunita Ubuntu

Co je to komunita Ubuntu?

Komunitu Ubuntu tvoří jednotlivci i týmy, pracující na různých součástech distribuce, poskytující rady a technickou podporu a pomáhající prosazovat Ubuntu vzhledem k širší (laické) veřejnosti.

Mezinárodní komunita se sdružuje kolem stránek Ubuntu.com, případně kolem místní komunit, tzv. LoCo týmů (z anglického Local Community = místní komunita). Jedním z těchto týmů (komunit) je i česká komunita Ubuntu, která se sdružuje kolem stránek Ubuntu.cz a především našeho fóra.

Má česká komunita nějaké oficiální zastoupení?

Ano, je jím nezisková organizace Občanské sdružení Ubuntu pro ČR, které navenek komunitu zastupuje a které je také oficiálním provozovatelem těchto stránek.

Přechod

Co mám čekat od prostředí Unity?

Pro toto prostředí jsme vyhradili zvláštní sekci na Wiki. Unity má nyní již jen mód s 3D akcelerací.

Na co si mám dát pozor?

Na dobré připojení k Internetu, příslušenství „pouze pro Windows“ a svoje data.

Co když mi Ubuntu nebude vyhovovat

Pokud Vás Ubuntu neosloví, můžete jej pomocí programu GParted (na Live CD) jednoduše odstranit.

Co když mi Ubuntu bude vyhovovat

Budeme rádi, když Ubuntu doporučíte dál.