Naše filozofie

Naše práce na Ubuntu je dána filozofií svobodného software, o kterém doufáme, že se rozšíří a přinese výhody do všech částí softwarového světa. Jádrem filozofie Ubuntu o svobodném software jsou tyto hlavní myšlenky:

  1. Každý uživatel by měl mít svobodu stahovat, spouštět, kopírovat, distribuovat, studovat, sdílet, měnit a vylepšovat svůj software k jakýmkoliv účelům, aniž by musel platit licenční poplatky.
  2. Každý uživatel by měl mít možnost užívat software v jazyce podle jeho výběru.
  3. Každý uživatel by měl dostat možnost používat software co nejsnáze, i když je jeho práce omezována nějakým postižením.

Naše filozofie se odráží v software, který produkujeme a zahrnujeme do distribuce. Proto licenční podmínky software, který distribuujeme, vycházejí opět z naší filozofie, více v licenční politice Ubuntu.

Po nainstalování Ubuntu je téměř všechen nainstalovaný software svobodně licencovaný podle výše uvedených zásad.

V současné době se určité výjimky ze svobodné licence musí učinit pro několik ovladačů (driverů), které výrobce poskytuje pouze v binární formě a bez kterých většina počítačů nedokončí instalaci. Umisťujeme je do zdroje nazvaného restricted, díky čemuž je můžete lehce odebrat, pokud je nepotřebujete.

Více o zdrojích >>

Svobodný software

Ubuntu rozlišuje pojmy „svobodný“ jako svoboda v nejširším slova smyslu, a „zdarma“ jako výraz ceny produktu - ačkoli jsme se zavázali, že za samotné stahování ani používání Ubuntu nehodláme požadovat peníze. Nejdůležitější tedy není, jestli je Ubuntu dostupné vždy a všude zdarma, nýbrž jestli je opravdu software svobodný pro lidi, kteří ho chtějí instalovat a používat. Je to svoboda, která umožňuje komunitě kolem Ubuntu růst a sdílet své zkušenosti k zdokonalování Ubuntu.

Pokud citujeme Free Software Foundation a jejich 'Co je svobodný software', základní znaky svobodného softwaru jsou definovány takto:

  • Svoboda spouštět program za jakýmkoliv účelem.
  • Svoboda studovat jak program pracuje a upravit si ho dle vlastních potřeb.
  • Svoboda distribuovat kopie, které mohou pomoci ostatním.
  • Svoboda zdokonalit program, vydat ho veřejně a přinést užitek ostatním.

Open source
Open source je termín zavedený v roce 1998, aby se odstranil v angličtině dvojznačný výraz 'free'. Open Source Initiative popisuje open source software v této definici. Open source pokračuje v rostoucím úspěchu a vchází v širší známost.

Ubuntu je šťastné, že se může nazývat open source. Zatímco někteří tvrdí, že svobodný software a open source jsou soutěžící hnutí s odlišnými konci, my nevidíme svobodný a open source software ani jako odlišné ani nekompatibilní. Ubuntu s hrdostí zahrnuje členy hlásící se k oběma stranám svobodného softwaru i open source softwaru, a mnoho těch, kteří se hlásí k oběma.