Zdroje

Softwarové archivy Ubuntu čítají tisíce balíčků rozdělených do pěti zdrojů, v závislosti na úrovni podpory, kterou k nim můžeme nabídnout, a zda se shodují či neshodují s naší filozofií svobodného softwaru. Tyto zdroje se nazývají "main", "restricted", "universe", "multiverse" a komerční zdroj.

Standardní instalace Ubuntu se skládá ze softwaru ze zdrojů main a restricted. Můžete si doinstalovat další software například pomocí Správce balíků Synaptic anebo Aptitude. Ostatní zdroje můžete přidat aplikací Zdroje softwaru nebo editací souboru /etc/apt/sources.list. Více informací o editaci souboru sources.list získáte příkazem "man sources.list".

Zdroj "main"

Zdroj main obsahuje aplikace, které jsou svobodným softwarem, mohou být svobodně distribuovány a jsou plně podporovány týmem Ubuntu. Zahrnuje nejpopulárnější a nejspolehlivější dostupné svobodné aplikace a mnoho z nich je předinstalována hned po instalaci Ubuntu.

Software v main zahrnuje seznam ručně vybraných aplikací, které vývojáři, komunita a uživatelé považují za důležité a které je bezpečnostní a distribuční tým Ubuntu ochoten podporovat. Když si nainstalujete software ze zdroje main, máte zajištěno, že k softwaru budou poskytovány bezpečnostní aktualizace a technická podpora.

Věříme, že software v main obsahuje vše, co většina lidí potřebuje k plně funkčnímu pracovnímu prostředí nebo internetovému serveru provozujícímu pouze svobodný software.

Zdroj "restricted"

Zdroj restricted je vyhrazen pro software, který je běžně používán, a je podporován Ubuntu týmem, i když není dostupný pod plně svobodnou licencí. Prosím vězte, že nemusí být možné poskytovat plnou podporu pro tento software, protože nejsme schopni opravit chyby sami a můžeme pouze problém předat dál skutečným autorům.

Některý software z restricted je obsažen na Ubuntu CD, avšak je viditelně oddělen, aby mohl být jednoduše odstraněn. Přidáváme tento software, protože je potřebný pro běh Ubuntu na některých strojích - typickým příkladem jsou binární ovladače pro některé grafické karty, které jsou jedinou možností, jak na těchto strojích Ubuntu spustit. Standardně používáme pouze svobodný software, výjimku děláme pouze tehdy, až když jinak Ubuntu prostě nelze nainstalovat. Tým Ubuntu jedná s těmito výrobci o uvolnění jejich softwaru pod svobodnou licencí, aby zajistil, že je dostupného co nejvíce svobodného softwaru.

Zdroj "universe"

Zdroj universe je směska svobodného, otevřeného a linuxového světa. V universe můžete najít téměř každý kousek svobodného softwaru a softwaru dostupného pod množstvím méně otevřených licencí, všechno automaticky sestavené z rozmanitých veřejných zdrojů. Každý software je kompilován v závislosti na knihovnách a nástrojích, které jsou součástí zdroje main, a tak by měl dobře instalovat i fungovat se softwarem z main, ale nemá záruku bezpečnostních záplat ani podpory. Zdroj universe zahrnuje tisíce aplikací. Prostřednictvím tohoto zdroje mají uživatelé možnost mít rozmanitý a flexibilní systém, který se jim nabízí skrze nesmírný svět svobodného softwaru postaveného na stabilních základech Ubuntu.

Canonical nezaručuje pravidelné bezpečnostní záplaty pro software ze zdroje universe, ale poskytne je, pokud je komunita zveřejní. Uživatelé by měli chápat risk související s používáním balíků ze zdroje universe.

Populární a dobře podporovaný software může být přesunut z universe do main, jestliže budou jejich správci ochotni vyhovět standardům vyžadovaným týmem Ubuntu pro zdroj main.

Zdroj "multiverse"

Zdroj multiverse zahrnuje software, který není svobodný, což znamená, že licenční požadavky tohoto softwaru nevyhovují licenční politice Ubuntu zdroje "main".

Je vaší povinností ověřit si vaše práva a povinnosti při používání tohoto softwaru a dostát licenčním požadavkům držitele copyrightu.

Tento software není podporován a obvykle nemůže být opravován ani aktualizován. Používejte jej na vlastní nebezpečí.