Ubuntu Netbook Edition

Ubuntu Netbook Edition a Ubuntu Desktop Edition jsou od vydání Ubuntu 11.04 Natty Narwhal sloučeny do jedné verze jednoduše pojmenované "Ubuntu". Pro instalaci na netbooky můžete využít standardní instalační obrazy Ubuntu Desktop CD.

Ubuntu Netbook Edition (dříve Ubuntu Netbook Remix) je speciální edice Ubuntu určená pro tzv. netbooky - malé notebooky s nízkým rozlišením obrazovky, které jsou většinou postaveny na platformě Intel Atom. Od "klasického" Ubuntu se liší zlepšenou hardwarovou podporou pro tato zařízení, ale především grafickým rozhraním určeným speciálně pro malé a dotykové obrazovky.

Ubuntu Netbook Edition

Od vydání Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat obsahuje netbooková edice nové uživatelské rozhraní Unity inspirované částečně dřívějšími verzemi Ubuntu pro netbooky a částečně rozhraním Gnome Shell vytvářeným pro nové Gnome 3.

Prostředí dominuje spouštěč aplikací v levé části obrazovky a o využití vzácného místa se stará nástroj Maximus, který způsobí, že nabídka a ovládání maximalizovaných oken se přesune do horního panelu.

O odlišné potřeby majitelů netbooků se také stará oproti klasickému Ubuntu obměněná nabídka aplikací - naleznete zde tak například softwarovou klávesnici CellWriter, čtečku elektronických knih FBreader a o webové kamery se stará všestranný Cheese.


Stáhnout Ubuntu pro netbooky »

Kvalitní hardwarová podpora je základem kvalitního systému a ačkoli je trh s netbooky již poměrně rozsáhlý, Ubuntu Netbook Edition si v tomto ohledu udržuje velmi dobré postavení.

Podrobný přehled o podporovaných strojích naleznete na Ubuntu Wiki, kde jsou netbooky rozděleny do tří kategorií:

  • Plně podporované: Zde naleznete netbooky s jejichž podporou není žádný problém - veškerý hardware je správně identifikován a zprovozněn, případně je třeba pouze snadno doladit některá výchozí nastavení. V této kategorii naleznete drtivou většinu, více jak šedesát, netbooků.
  • Částečně podporované: Do této kategorie spadají netbooky u nichž je problém s jednou klíčovou (např. Wi-Fi) nebo více dílčími vlastnostmi. Často je možné tyto problémy dále řešit, ale řešení nebývá natolik triviální.
  • Nepodporované: V této kategorii naleznete netbooky jejichž provoz s Ubuntu sice není nemožný, ale pro běžné uživatele příliš omezující. Díky snaze vývojářů se počet netbooků v této kategorii stále ztenčuje a naleznete zde tak pouze tři kusy.

Google+