Odnože Ubuntu

Existuje několik operačních systémů, které jsou odvozeny od Ubuntu, včetně lokalizovaných nebo hardwarově specifických vydání. Některé tyto deriváty (neboli odnože) vytváří přímo společnost Canonical, jiné jsou tvořeny komunitou Ubuntu.

Uznané odnože

Tyto odnože jsou vyvíjeny především komunitou, ale jsou brány jako velmi přínosné pro projekt Ubuntu, který z nich často přímo čerpá. Některé (Kubuntu, Edubuntu) mají některé vývojáře přímo placené společností Canonical.

Edubuntu

Edubuntu je odnož Ubuntu určená pro použití ve výuce a vzdělávání. Obsahuje specifické aplikace použitelné ve školství a vestavěné nástroje pro snadnou tvorbu počítačových učeben postavených na Ubuntu.

Logo Edubuntu

 

Ubuntu GNOME

Ubuntu GNOME je poháněno grafickým rozhraním GNOME. První oficiální vydání bylo ve verzi Ubuntu GNOME 13.10. 

 

Kubuntu

Kubuntu představuje Ubuntu s grafickým rozhraním KDE. Jedná se o jednu z nejstarších a také nejpopulárnějších odnoží Ubuntu.

Logo Kubuntu

 

Ubuntu Kylin

Ubuntu Kylin je specifická verze Ubuntu, která se soustředí na čínské uživatele. Obsahuje tedy čínský překlad a specifický software.

 

Lubuntu

Lubuntu přináší do rodiny Ubuntu grafické rozhraní LXDE, díky němuž má výrazně nižší hardwarové nároky, a je tak vhodné i pro starší, méně výkonné počítače.

Logo Lubuntu

 

Mythbuntu

Mythbuntu je jednoúčelová odnož určená pro snadné vytvoření domácího multimediálního centra.

 

Ubuntu Studio

Ubuntu Studio je odnož určená pro tvorbu multimediálního obsahu - pro grafiky, hudebníky a další.

Logo Lubuntu

 

Xubuntu

Xubuntu přináší do rodiny Ubuntu grafické rozhraní Xfce, díky němuž má nižší hardwarové nároky, a je tak vhodné i pro starší, méně výkonné počítače.

Logo Xubuntu

 

Ubuntu MATE

Ubuntu MATE funguje na grafickém rozhraní MATE. Díky tomu má nízké hardwarové nároky a je možné jej používat na starších počítačích. Jedná se také o nejmladšího člena odnoží Ubuntu.

 

Lokalizované

Ubuntu je distribuováno ve formě ISO obrazů určených pro vypálení na DVD nebo pro vytvoření USB Flash disku, a ačkoli je použito velmi pokročilých technik komprese, nevejde se na toto DVD lokalizace do všech jazyků. U mnoha jazyků je tak přímo na instalačním DVD přítomen pouze překlad instalátoru a zbývající část překladů je třeba stáhnout z Internetu. 

 

Ostatní

Kompletní seznam všech známých odnoží naleznete na oficiálních stránkách Ubuntu.