Případové studie

Pokud uvažujete o nasazení Ubuntu ve vaší domácnosti nebo firmě, jistě jsou pro vás důležité zkušenosti ostatních. Na této stránce naleznete příklady použití Ubuntu především ve firemním prostředí u nás i ve světě. Počet uživatelů Ubuntu ve světě se odhaduje na více jak 12 milionů a mezi jeho uživatele patří i takové organizace jako Andalúzské ministerstvo školství, francouzské četnictvo nebo Wikipedie. Velmi podrobné statistiky můžete nalézt na serveru WorksWithU (anglicky).

 

Česká republika

Církevní střední odborná škola Bojkovice spokojeně používá Ubuntu

Že Církevní střední odborná škola Bojkovice používá Linux a je s ním spokojena, je jasným důkazem toho, že Linux není jen pro nadšence a počítačové maniaky. A pracovat s Ubuntu se tu neučí pouze středoškolské studentky, ale také senioři. „Vysvětlujeme základní princip Open Source Software a považujeme to i za prevenci kriminality,“ říká Ludmila Chládková, vyučující informatiky.

Gymnázium Jevíčko: S open source to jde lépe

Gymnázium Jevíčko se rozhodlo vstoupit na neprobádanou půdu a vyzkoušet Linux a open source v praktické výuce. Po roce zkušebního používání Linuxu rozšiřuje jeho nasazení a je připraveno ukázat, že používání svobodného a otevřeného softwaru ve školství je nejen možné, ale oproti komerčním řešením přináší i řadu výhod. Studentům se Linux líbí, učitelé a rodiče jsou z toho trochu nesví. Na otázky nám odpověděli vyučující informatiky Mgr. Martin Raus, Bc. Martin Korbel a Ing. Ladislav Lór.

Linux na Bakalce pomáhá s výukou jazyků

Základní škola s rozšířenou výukou jazyků Bakalovo nábřeží v Brně začala v roce 2008 používat na serverech Linux, aby tím zachránila špatně fungující infrastrukturu. Později přišlo i nasazení Ubuntu v počítačových učebnách.

 

Svět

Andalusie využívá 220 tisíc Ubuntu počítačů ve školách po celém regionu

Isotrol a Canonical Premium Service Engineer (PSE) poskytuje poradenské služby pro lepší vzdělávací výsledky 600 tisíc studentů v Andalusii ve Španělsku. Andaluská regionální vláda ve Španělsku chtěla zlepšit přístup k IT ve školách v celém regionu. Proto požádala Isotrol o připojení 2 tisíc škol v Andalusii. Isotrol zde zavedl Ubuntu na 220 tisíc pracovních stanic ve více než 2 tisících školách.

Wikimedia zvolila Ubuntu pro všechny své servery

Většina lidí, kteří používají prohlížeče nebo vyhledávají na Google, zná Wikipedii - on-line encyklopedii, která zahrnuje všechna témata od vznešených až po směšné. Najdete zde životopis Britney Spears, ale i úvod do kvantové mechaniky.

Ubuntu poskytuje bezpečný a snadno přístupný systém pro německé piloty

Zvýšená bezpečnost, vynikající podpora a snížená časová náročnost - Ubuntu je optimální volba pro německou leteckou společnost Contact Air GmbH.

V Oxfordu si zvolili Ubuntu

Ubuntu je open source platforma, kterou si zvolili na Archeologickém ústavu v Oxfordu. Pryč s proprietárním softwarem a nahradit ho otevřeným zdrojovým kódem. Přechod na Ubuntu se ukázal být vynikajícím rozhodnutím Archeologie v Oxfordu.

Ubuntu umožňuje zdokonalený počítačový výzkum smrtících nemocí

Poskytování odborné přípravy výzkumných pracovníků v rozvojových zemích - Ubuntu byla první volbou pro Wellcome Trust Sanger Institute.

Ubuntu se prokázal jako nejlepší volba pro neziskovou rádiovou stanici

Jednoduchost v přepínání, snadné používání, skvělý klient/server side management a výjimečná spolehlivost - Ubuntu dokázal nejlepší volbu rádiové stanice KRUU-FM.

Radnice ve Skalici snížila díky Ubuntu náklady o 70 %

Slovenská radnice ve Skalici, konkrétně její IT oddělení, musí poskytovat spolehlivou a snadno použitelnou infrastrukturu pro 120 uživatelů. Stávající řešení, založené na Microsoft Windows XP, bylo příliš drahé z hlediska případného upgradu. Bylo tedy rozhodnuto o přechodu na Ubuntu Desktop Edition a o implementaci Landscape Hosted Server Edition, což je klíčová součást předplatného pro službu Ubuntu Advantage. Přechodem na Ubuntu se ušetřil nejenom čas při každodenních činnostech, ale zároveň celkové náklady byly sníženy o 70 %.

Agora Games - dramatická úspora času a nákladů

Rozrůstající se firma Agora Games, která vytváří vlastní online herní komunitu si uvědomila, že pro zdárný růst společnosti, je potřeba vytvořit fungující a standardní infrastrukturu, která bude schopna obstarat rostoucí poptávku trhu. Za přispění poskytovatele Terremark zavedla nové prostředí, které je založeno na Ubuntu Server Edition a virtualizačním nástroji VMware.

 

Případové studie z Čech a Slovenska přinášíme ve spolupráci s portálem LinuxExpres, mezinárodní přebíráme ze stránek Ubuntu.com.