Příběh Ubuntu

2004

V dubnu 2004 Mark Shuttleworth sdružil malou skupinu talentovaných a nadšených vývojářů svobodného softwaru, aby vytvořili novou linuxovou distribuci pro osobní počítače. Tato distribuce byla postavena na léty ověřené linuxové distribuci Debian a prostředí GNOME, její principy odpovídaly myšlenkám svobodného softwaru a její verze měly být pravidelně vydávány. Skupina vývojářů pracovala původně pod záštitou no-name-yet.com.

První oficiální Ubuntu bylo vydáno v říjnu 2004 a náležitě označeno verzí 4.10, čímž se zavedl systém číslování Y.MM (rok.měsíc). Už během svého vývoje byla verze 4.10 byla označena "Warty Warthog," ("bradavičnaté prase savanové"). Od té doby má každé vydání podobné kódové označení podle nějakého zvířete, v němž se opakují písmena slov.

V době brzy po založení projektu se ustavila řada jmenných konvencí, které pokračují dodnes. Například první testovací vydání pro 4.10 byla nazvána "Sounder", což se dá volně přeložit jako "stádo" - zkrátka označuje skupinu prasat bradavičnatých).

Zájem o Ubuntu byl od počátku velký. Na poštovní konferenci ubuntu-users se během prvních dvou týdnů objevilo téměř 3000 zpráv a zájem komunity o projekt přitahoval klíčové přispěvatele. Jeden z prvních komunitních týmů, obdivuhodně motivovaný dokumentační tým, byl založen ke konci roku 2004. První Ubuntu Developer Summit (Jednání vývojářů Ubuntu) se konal v Oxfordu (Velká Británie) v srpnu a brzy po něm následovalo Mataro Sessions v Mataro (Španělsko) v prosinci.

2005

Následující rok zaznamenal prudký nárůst počtu uživatelů Ubuntu. Stovky a poté tisíce nadšenců pro svobodný software se zapojili do komunity. Vývojový tým jádra systému se nadále zvětšoval a nadšení dobrovolníci z celého světa nalézali nové způsoby, jak se zapojit pomocí programování, poskytování rad, tvorby grafiky, psaní dokumentace, upravování wiki a dalších. Uživatelská komunita také hrála důležitou roli při rozhodování o budoucnosti Ubuntu na Ubuntu Developer Summitech v Sydney a Montrealu.

Ubuntu 5.04 ("Hoary Hedgehog") bylo vydáno v dubnu 2005. Ve stejnou dobu vyšlo první vydání Kubuntu, což samozřejmě potěšilo příznivce KDE po celém světě.

Pravidelné vydávání nových verzí pokračovalo v říjnu 2005, kdy vyšlo Ubuntu 5.10 ("Breezy Badger"). Jako dodatek k očekávaným vydáním Ubuntu a Kubuntu bylo poprvé vydáno i Edubuntu, které mělo směřovat do školního prostředí, zejména do počítačových učeben.

2006

Projekt Ubuntu udělal důležitý krok kupředu v roce 2006, když byla vydána první verze s dlouhodobou podporou (LTS). Zatímco všechna ostatní vydání Ubuntu byla poskytována s 18měsíčním vydáváním bezplatných bezpečnostních záplat a komerční podporou, uživatelé ve firemním prostředí požadovali delší cyklus podpory. Kvůli prodlouženému bezpečnostnímu testování bylo Ubuntu verze 6.06 LTS ("Dapper Drake") vydáno až v červnu. Kromě prodloužené doby podpory bylo toto vydání bylo také poprvé vydáno jako živé (LiveCD) i instalační najednou na jednom CD a také byla vydána jeho oficiální verse pro server.

Jak bylo domluveno na Ubuntu Developer Summitu v Paříži, Ubuntu 6.10 ("Edgy Eft") bylo vydáno už v říjnu 2006. Vývojová komunita se setkala opět na Summitu v Mountain View v listopadu.

2007

Ubuntu 7.04 ("Feisty Fawn" - "Divoká srna") bylo vydáno v dubnu 2007 a s ním přišlo i něco nového, např. do standardní instalace přibyl Compiz a s ním možnost nastavení pěkných efektů, a ten kdo měl problém se svobodnými ovladači by již problém mít nemusel, jelikož přibyl „správce nesvobodných ovladačů“, který vám sám po instalaci nabídne dostupné ovladače pro váš hardware. Ale i přechod uživatelů od Windows je teď příjemnější.

Ubuntu 7.10 ("Gutsy Gibbon" - "Odvážný gibon") bylo vydáno v říjnu 2007. A s tímto odvážným gibonem přišla i např. možnost přepínání uživatelů bez přihlášení, ale i třeba nové GNOME 2.20 nebo lepší podpora drag-and-drop či defaultně nainstalovaná virtuální pdf tiskárna, avšak ani další efekty v Compizu nejsou k zahození.

V prosinci roku 2007 bylo založeno Občanské sdružení Ubuntu pro Českou republiku, jehož předsedou se stal Vojtěch Trefný.

2008

Ubuntu 8.04 ("Hardy Heron" - "Vytrvalá volavka") bylo vydáno v dubnu 2008, jde o další vydání s dlouhodobou podporou (LTS). Firefox se stal výchozím prohlížečem stejně tak jako Brasero výchozím vypalovacím programem a další výrazné změny. V červnu k němu vyšla opravná verse 8.04.1, která vyřešila např. známou bezpečnostní chybu v SSL.

Na jaře 2008 se konal sraz vývojářů Ubuntu v Praze.

V říjnu 2008 bylo vydáno Ubuntu 8.10 ("Intrepid Ibex" - "Neohrožený kozoroh"). Byla představena synchronizační služba Ubuntu One.

2009

S Ubuntu 9.04 byla představena verse pro netbooky a přibyl nový systém notifikací. Ubuntu 9.10 Karmic Koala přineslo nový vzhled. Změny se dočkal výchozí motiv a ikony. Ubuntu přidalo i pár novinek. Za největší novinky můžeme považovat 3D akceleraci ve VirtualBoxu a nové funkce ve správci sítí Network Manageru. Canonical se stal společníkem Google ve vývoji Chrome OS, což zvýšilo zájem uživatelů o Ubuntu. Jen několik týdnů před koncem roku se Mark Shuttleworth vzdal postu CEO (generální ředitel) v společnosti Canonical. Na jeho místo přichází Jane Silber, dosavadní výkonná ředitelka. Mark se chce více zaměřit na samotné Ubuntu - především design uživatelského prostředí a také na velké firemní zákazníky.

2010

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx přinesl revoluci v uživatelském prostředí. Jednou z větších novinek v Ubuntu je integrace společenských (sociálních) sítí. V základní instalaci tak nalezneme program Gwibber, který slouží pro správu mnoha různých sítí (včetně Facebooku, Twitteru, Identi.ca a dalších), a s Gwibberem přišlo i plno dalších změn. Ubuntu také doznalo úplné změny designu od loga až po webové stránky (nyní je laděno do oranžovo-fialova) a více se zaměřuje na sociální sítě a služby. Byl spuštěn obchod s hudbou ve formátu MP3 (bez DRM) a v edici pro netbooky se v Ubuntu 10.10 poprvé objevilo rozhraní Unity.

2011

Spolu s Ubuntu 11.04 Natty Narwhal nastala v Ubuntu obrovská revoluce. Prostředí Unity do něj zapustilo své kořeny a bylo nastaveno jako výchozí prostředí, přičemž ti, kterým nefungovalo kvůli 3D akceleraci, si mohli při spuštění zvolit GNOME. Banshee nahradil Rhythmbox a usadil se v Ubuntu, ale přišlo i vylepšení centra softwaru, nově také Ubuntu One a další novinky.

U příležitosti vydání Ubuntu 11.04 Natty Narwhal se poprvé konala česká Ubuntu Release Party. Další se konala u příležitosti vydání Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot.

5. dubna byla ukončena služba ShipIt (zaslaní CD s Ubuntu zdarma).

9. dubna se konala v Praze Gnome 3 Launch Party.

S Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot přišlo i Unity 2D a byl odebrán Gnome. Mozilla Thunderbird se stal oficiálním poštovním klientem linuxové distribuce Ubuntu. Déjà Dup byl zvolen jako výchozí nástroj pro zálohování. Výrazné vylepšení zaznamenalo i centrum softwaru. Jednou ze změn, která byla ohlášena již celkem dlouho, je nahrazení dříve používaného správce přihlašování GDM relativně mladým LightDM. I vylepšené Unity nás může velice potěšit.

2012

Rok 2012 byl ve znamení další LTS verze. Tentokrát se jednalo o Ubuntu 12.04 Precise Pangolin. Nová verze systému s sebou přinesla prodlouženou podporu na pět let jak pro desktop, tak pro servery (v minulosti to byla podpora 3 roky pro desktop a 5 let pro servery). Ubuntu 12.04 obsahovalo novou nabídku HUD, zobrazení videí v nabídce Dash, hudební přehrávač Rhythmbox a Ubuntu One. 

12. května proběhla v Praze Release Párty. 

Na webových stránkách Humble Bundle proběhl prodej Indie her pro Linux s podporou Centra Software pro Ubuntu. Balíček her obsahoval hry jako Amnesia: The Dark Descent nebo Limbo. Téhož roku ohlásilo Valve linuxovou verzi Steamu. 

Do Ubuntu byly integrovány webové aplikace, které se mohou plně integrovat do pracovního prostředí. 

Byla vydána verze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Tato verze byla první, která vyšla na DVD, nikoli na CD. Velikost systému byla kolem 750MB. Do systému byly přidány On-line účty, ve kterých se mohl uživatel přihlásit do služeb Google, Facebook, Twitter, Yahoo, aj. Unity dostalo několik novinek, včetně náhledů v Dash. Také se jednalo o první verzi, ve které se objevily komerční odkazy na Amazon a Ubuntu One Music Store. 

10. listopadu se v Praze konala další Release Párty. 

2013

Hned na začátku roku byl oznámen vývoj operačního systému Ubuntu pro telefony. Plán pro vydání systému byl tentýž rok. Na finální verzi Ubuntu Touch jsme si ovšem museli počkat až do roku 2015. 

25. dubna bylo vydáno Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. V tomto vydání se zapracovalo na Unity, které dostalo hlavně kosmetické změny. Nově byla odstraněna aplikace Wubi.exe, která dovolovala instalaci Ubuntu na systémech Microsoft Windows. Odstranění proběhlo z důvodu nepřipravenosti Windows 8. 

Již potáté se konala v Praze Release Párty. Návštěvníci si mohli nechat zdarma nainstalovat a nastavit nový systém, probrat důležité věci a pobavit se. 

Jako každý rok i letos proběhla konference LinuxDays, na které mělo Ubuntu svůj stánek. 

17. října vyšlo Ubuntu 13.10 Saucy Salamander, které v mnoha recenzích bylo nazváno „vydáním z povinnosti“. Systém obsahoval hlavně opravy a vylepšení, která nešla vidět. Na webu LinuxEXPRES bylo vtipně poznamenáno, že největší změnou byla nová tapeta. 

U příložitosti vydání Ubuntu 13.10 se také uskutečnila poslední Release Párty v Praze. 

2014

Začátkem roku bylo oznámeno, že Ubuntu přejde na systemd. 

17. dubna vyšlo Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr. Systém poskytuje pěti letou podporu jak pro desktop, tak pro servery. Nová verze přináší opět přináší pouze několik novinek, které mnohdy ani nejdou vidět. Aktualizací jako vždy prošlo prostředí Unity, Ubuntu se připravilo na dobu „Retina“ a 4K obrazovky a bylo odstraněno Ubuntu One. 

Na konci července bylo definitvně vypnuto Ubuntu One, které bylo podporováno napříč platformami. Ukončení bylo zdůvodněno nemožností konkurovat větším hráčům, kteří jsou na trhu. 

Na světě se objevuje několik nových alternativ, které jsou odvozeny z Ubuntu. Například Deepin 2014, ale také například dnes již oficiální Ubuntu MATE. 

Objevují se první použitelné balíky Ubuntu Touch pro Nexus 5, Nexus 7 a Nexus 10, které byly určeny pro testování a vývojáře aplikací. 

Opět probhla konference LinuxDays, na které nechybělo ani Ubuntu. Návštěvníci si mohli osahat Nexus 5 a Nexus 10 s nainstalovaným systémem Ubuntu Touch. 

24. října vychází Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn. Nová verze obsahuje vývojářské prostředí Developer Tools Centre, nové tapety, nový kernel a mnoho změn v pozadí systému. 

Společnost Canonical Ltd. představila prvního partnera na poli mobilních telefonů. Prvním představeným byla španělská společnost Bq. 

2015

Rok ve znamená Ubuntu Touch! Během prvních několika měsíců vyšlo několik mobilních telefonů, které jsou poháněny systémem Ubuntu Touch. Prvním z nich byl BQ Aquaris E4.5, poté BQ Aquaris 5E HD a také Meizu MX4 Ubuntu Edition. 

23. dubna vyšlo Ubuntu 15.04 Vivid Vervet. Jedná se o vydání, které opět nepřináší mnoho změn a spíše aktualizuje a opravuje v pozadí. Velkou změnou je přechod na systemd, který ovšem drtivá většina uživatelů nepocítí.