Wikimedia zvolila Ubuntu pro všechny své servery

Většina lidí, kteří používají prohlížeče nebo vyhledávají na Google, zná Wikipedii - on-line encyklopedii, která zahrnuje všechna témata od vznešených až po směšné. Najdete zde životopis Britney Spears, ale i úvod do kvantové mechaniky.

Zadejte název předmětu, který hledáte, do jakéhokoliv online vyhledávače a první tip bude obvykle vstup do Wikipedie. Tato stránka má zjednodušené rozhraní a rychlé body umožňují snadnou orientaci a snadnou navigaci.

Ze zákulisí: "Jde o to provozovat účelné webové stránky, aniž by stály příliš mnoho peněz a nebylo k jejich provozu zapotřebí příliš mnoho lidí," říká Brion Vibber, CTO pro Wikimedia Foundation, což je nezisková organizace stojící za on-line encyklopedií.

Je skvělé, že wikipedie je závislá na tisících přispěvatelů, kteří obnovují, upravují nebo doplňují údaje podle potřeby. To znamená, že má mnoho vstupních míst. Podle statistik stránky Wikipedie přilákaly ročně "minimálně 684 milionů návštěvníků do roku 2008, má více než 75 tisíc aktivních přispěvatelů, kteří pracují na deseti milionech článků ve více než 250 jazycích."

Řešení Ubuntu

Wikipedia se od počátku zaměřuje na Linux. "Snaha začala před sedmi lety provozem různých odnoží distribuce Red Hat. Ovšem počáteční nadšení opadlo, potom co jsme zkusili tři nebo čtyři verze Fedory, a my jsme nemohli přijít na to, co se děje, pokud jde o Red Hat," řekl.

Takže když guru infrastruktury Wikipedie chtěl sjednotit vše na jedné platformě, začali jsme hledat řešení v "okolí". Vibber řekl: "Podívali jsme se na možnosti, včetně [Red Hat] Fedora, ale Fedora se pohybuje příliš rychle a my jsme nebyli příliš spokojeni s některými funkcemi správy konfigurací." Kromě toho distribuce Red Hat Enterprise nebyla zcela zdarma, sice některé z klonů zdarma byly, ale bylo těžší je plně ovládnout.

Mezitím několik správců Wikimedie favorizovalo Debian s vůní Linuxu - zejména Canonical Ubuntu. Canonical zorganizoval a dobře načasoval aktualizace. Stejně jako udržuje úroveň podpory, kterou nabízí.

Ve skutečnosti celá myšlenka Canonicalu a distribuce Ubuntu s dobře organizovanými aktualizacemi a opravami byla velkým přínosem pro Wikimedii a mohli jsme z toho čerpat. Pracovní zatížení je velké, předvídatelnost a stabilita aktualizací a záplat je zásadní.

Wikimedia začala transformace v roce 2006 s Ubuntu 6.06 LTS. Organizace nyní běží na Ubuntu 8.04 a "bude ji držet tak dlouho, jak to bude možné v závislosti na serveru," řekl správce sítě Mark Bergsma v Amstrdamu.

Zatímco některý starší hardware ještě stále běží na Fedoře, všechny nedávno přidané servery běží na Ubuntu, stejně jako další servery přichází online. Nové stroje běží na vlastní verzi Ubuntu, včetně vlastních Wikipedia balíčků pro aplikace a softwarové konfigurace. Wikipedia je pro Linux-Apache-MySQL-PHP nebo LAMP. To používá Squid proxy servery a Subversion open-source kód úložiště pro sledování verzí a Bugzilla otevřený přístupový systém sledování chyb.

Wikipedie běží nejméně na 350 serverech, většinou Dell 1U a 2U boxy ve třech datových centrech v Tampě na Floridě, Amsterdamu a Jižní Koree, řekl Bergsma.

Důraz je kladen na běžný standard softwaru a hardwaru na všech úrovních. Nejsou zde patentované platformy datových center, s výjimkou přepínačů a směrovačů, a samozřejmě všechny BIOS servery, řekl Bergsma. Není zde nic od Microsoftu, i když technicky vzato některé z routerů Cisco běží na proprietárním softwaru. Řekl: "Jsme přesvědčeni, že se najde vhodné zařízení." Přispěvatelé také používají IRC chat a mail pro komunikaci.

Zaměstnanci jsou tři nebo čtyři kodéři, dva v San Franciscu v sídle Wikimedie spolu s hrstkou systémových administrátorů a techniků.

Je cítit, že přítomnost Ubuntu dělá desktopům Wikipedie dobře. Několik zaměstnanců, včetně výkonného ředitele, nyní běží na Ubuntu desktopu. Je tam jeden zbývající Windows PC, který spouští QuickBooks. Ale Wikimedia běží na Ubuntu skrz na skrz.

Tým Wikimedia vychvaluje Canonical za podporu a zázemí. Jsou především spokojení s jeho opravami a bezpečnostní metodikou. Také mají rádi 18ti měsíční podporu zabezpečení, která je dodávána jako součást používání distribuce.

Open-source centrické organizace kladou důraz na vlastní údržbu a opravy. "Máme velmi malou, ale velmi talentovanou skupinu inženýrů se všemi různými specializacemi," řekl Vibber. "Pokud máme nějaký problém, obvykle osoba s nejlepšími znalostmi v dané oblasti bude věc řešit." Tam panuje hrdost přijatá při předložení opravy open source komunitou. Wikimedia také ze zkušeností zvažuje předplacené služby při řešení softwarových problémů, které mohou nastat mimo hlavní oblasti Wikimedia, řekl Bergsma.

Výsledek

Wikipedie spoléhá na open source LAMP zrcadla své komunity. Přispěvatel organizace/editor napodobuje open source metodiky. Ubuntu usnadňuje práci přispěvatelům: Wikipedia díky použití Ubuntu je významným potvrzením kvality této distribuce pro podniky i nadace.

"Naše open source infrastruktury používají miliony lidí a tisíce lidí s nimi pracují, takže to musí být spolehlivé, škálovatelné a bezpečné."

Na stránkách se sejde kolem 50 tisíc žádostí za sekundu. Opět citujeme Wikipedia statistiky: existuje více než 2,5 milionu článků v angličtině a desítky tisíc editací od stovek tisíc návštěvníků.