Ubuntu je open source platforma, kterou si zvolili na Archeologickém ústavu v Oxfordu

Pryč s proprietárním softwarem a nahradit ho otevřeným zdrojovým kódem. Přechod na Ubuntu se ukázal být vynikajícím rozhodnutím Archeologie v Oxfordu.

Pozadí

Archeologie Oxford, jak její název napovídá, není žádný high-tech nováček. Společnost, která sama sebe popsala jako experta na vykopávky a správu dědického řízení, byla založena v roce 1973 v Oxfordu v Anglii a od té doby se rozšířila po celém světě. Mezi její klienty patří United Kingdom’s Royaloxford Household, Ministerstvo obrany a Správa dálnic, dále UNESCO, British Petroleum, Oxfordská Univerzita a Ministerstvo kultury pro Francii, Turecko a Nepál. Jejím úkolem je vyhodnotit dopad moderního rozvoje na historické a archeologické nálezy a na ochranu a zachování těch, které by tak mohly být poškozeny. Společnost se podílela na projektech v místech jako je Buckinghamský palác a hrad Windsor, stejně jako Mill Murrayho, nejstarší zachovaná továrna na zpracování bavlny v Manchesteru, a Château de Mayenne ve Francii. Podle internetových stránek Archeologie v Oxfordu mají jeho pracovníci za úkol "zaznamenávat, chránit a zachovávat pozůstatky lidské činnosti z minulosti a pomoci lidem, aby se zlepšil jejich přístup a požitek z bohatého dědictví." Ale nenechte se jejími historickými nařízeními zmást, tato organizace patří mezi high-tech podnikatele. Její portfolio zahrnuje nástroje pro stolní a přenosné GIS systémy, servery webových map a geoprostorových databází. Je to jedna z největších firem svého druhu, zaměstnává přes 300 odborníků a má pobočky v Oxfordu a Lancaster ve Velké Británii a v Montpelier ve Franci.

Obchodní výzva

K dosažení svého cíle, což jsou vykopávky a zachování artefaktů, Oxfordská archeologie vyhledává, vyhodnocuje a využívá nejlepších a nejvíce nákladově efektivních technologií. „Na cestě za tímto účelem společnost přešla na zcela nový systém open source pro desktopy a serverové aplikace", říká Chris Puttick, šéf kanceláře informatiky.
Jednou z otázek je, že skupina se skládá z historiků a archeologů, a archeologie je akademický předmět. Zjednodušeně řečeno: jejich klíčovými kompetencemi nejsou software a sítě. "Firmy, jako je ta naše, obvykle zaměstnávají archeology bez ohledu na pracovní funkce", říká Puttick. Puttick řídí profesionály, kteří se před dvěma lety staly členy organizace, a chystá změny. Má agresivní plán, jak za chodu vyměnit v organizaci do značné míry všechen proprietární, komerční software, včetně Microsoft Office ™ a nahradit ho open source alternativami.

Ubuntu řešení

Puttick pevně věří, že open source je jediným řešením vzhledem k dlouhodobým nákladům na proprietární systémy. Stručně řečeno je přesvědčený, že uvedením do celé organizace, zabije dvě mouchy jednou ranou, Microsoft je prostě příliš drahý. "Dívám se dlouhodobě dopředu ... jsem pro open source, protože je to odpověď a dlouhodobá investice, nikoli uzavřený software, který je velmi krátkozraký", říká.
V závislosti na tom, jak úzce je organizace vázána pouze na Microsoft, Puttick říká: "Sice teď budeme mít náklady, ale později mohou být mnohem vyšší. V jistém okamžiku musíte učinit toto rozhodnutí." Pro Oxfordskou Archeologii vzniká virtuální plán na open source v počítačovém světě. Společnost v současné době běží na Ubuntu 6.06 a také 7.04 a 7.10. Puttick má na svém desktopu Kubuntu 7.10. Organizace přechází na OpenOffice.org a přechod je asi v půli cesty hotový, lidé mají z Microsoft Office 97 snadný přechod na OpenOffice. "Lidé pracují v systému Windows XP nebo 2000, dokud nebude zbytek migrace kompletní, a pak pomalu přejdou na Ubuntu nebo tzv. tenké klienty", říká Puttick. Zimbra, open source e-mailový balíček, nedávno koupený společností Yahoo, je řešením pro e-mailovou poštu v Oxfordské Archeologii. Co se týče databází, organizace spoléhá především na PostgreSQL, díky jeho schopnostem, škálovatelnosti a dostupnosti plug-in pro PostGIS geoprostorové aplikace. Vývojové typy používají sady nástrojů jako je Yahoo User Interface Library. Firefox je standardní webový prohlížeč pro vnitřní použití.
Pro specializované mapování a geografické systémy společnost v současné době používá ESRI produkty, ale v budoucnu hodlají přejít na open source infrastruktury prostorových dat s využitím kombinace GRASS nebo Geographic Resources Analysis Support System, QGIS and PostGIS. "Pokud jde o výběr Ubuntu mezi ostatními linuxovými distribucemi," říká Puttick, "bylo to jednoduché, protože Ubuntu je nejotevřenější open source distribuce."
"Klademe důraz na otevřenost a sdílení pokud jde o archeologická data a řešení a my jsme chtěli zůstat věrni této filosofii. SUSE a RedHat mají komunitní a komerční verzi. Otevřenost je pak těžší.", říká. Puttick plánuje také využití Canonical podpory a služeb po jejich přechodu na Ubuntu 8.04 a to, co nazývá "zabijákem serverů", bude brzy pryč.

Výsledek

Archeologie Oxford je na dobré cestě k plnohodnotnému open source systému, odstraněním softwaru společnosti Microsoft i na desktopech, se tak sníží nároky softwaru a náklady na hardware a závislost na jediném poskytovateli technologií.