1.7.2010 - Pomozte o prázdninách Ubuntu

Letní prázdniny už jsou za dveřmi (někde už je chvíli mají) a nastává otázka co s nabytým volným časem. Dělat se sice dá spoustu věcí, ale pokud by vám přeci jen nějaký volný čas zbyl a hrozila nuda, zkuste jej využít ve prospěch vašeho (doufám) oblíbeného operačního systému -- práce je stále mnoho a lidí stále málo. I hodinka týdně může dokázat mnohem víc, než si myslíte. Česká (nejen ta) komunita Ubuntu stojí a padá na práci dobrovolníků, přidejte se k nám i vy!

Jak tedy pomoci? Možností je mnoho, dovolím si představit ty "nejaktuálnější". (Popisuji zde možnosti jak se zapojit do činnosti české komunity -- pokud máte dostatečné znalosti angličtiny, můžete se samozřejmě zapojit i do činnost komunity mezinárodní.)

Wiki

Naše Wiki je (jak doufáme) jedním z nejlepších zdrojů podpory pro české uživatele Ubuntu. Aby si tento status udržela je ji však třeba stále rozšiřovat, upravovat a udržovat. Pomoci zde mohou jak zkušení uživatelé, tak i ti začínající a mírně pokročilí a to jak tvorbou nových návodů, tak úpravou stávajících.

Nové návody

Ačkoli je naše Wiki velmi rozsáhlá, stále existuje mnoho oblastí, které jsou popsány velmi málo nebo dokonce vůbec. Některá témata vyžadující zpracování naleznete na stránce Potřebné články a mnoho dalších zde ani zmíněno není.

Úprava stávajících návodů

Psaním návodů práce na Wiki zdaleka nekončí -- mnohem důležitější je úprava návodů stávajících, které nemusí vyhovovat přijatým standardům nebo jen jednoduše zastarávají. Nevyhovující návody jsou značeny speciálními značkami, které, spolu s možností si nechat takto označené návody vypsat, naleznete na stránce Úpravy.

Ne všechny nevyhovující návody se dostanou do hledáčku správců a nejsou takto označeny a nemohou být tedy ani opraveny. Víte o takových návodech? Dejte nám vědět!

Další zdroje informací

Překlady

Ve světě svobodného softwaru je neoficiálním "úředním" jazykem angličtina a tak není divu, že překládat je třeba pořád -- ať už se jedná o software nebo cokoli jiného.

Ubuntu

Ačkoli softwaru specifického pro Ubuntu není příliš mnoho, především v týdnech před vydáním nových verzí Ubuntu je překladů opravdu hodně. Pokud máte zájem pomoci v tomto směru, navštivte stránku Lokalizace, kde naleznete všechny potřebné informace.

Upstream

Většina softwaru v Ubuntu pochází z jiných zdrojů a z těch zdrojů (z tzv. upstreamu) přebírá Ubuntu i překlady. Jedná se o rozsáhlé projekty jako KDE nebo Gnome, ale i o jiné menší projekty. Můžete tak pomoci přeložit třeba svou oblíbenou aplikaci. Více informací o překládání naleznete na stránkách L10n.cz nebo také v této diskusi na fóru.

Ubuntu manuál

Ubuntu manuál je jedním z nových "projektů" mezinárodní komunity Ubuntu. Jedná se o uživatelskou příručku k Ubuntu napsanou dobrovolníky z řad komunity. Manuál je napsán samozřejmě v angličtině, takže pro české uživatele je třeba jej přeložit. Více informací naleznete v této diskusi na fóru.

Fullcircle

Fullcircle Magazine je nezávislý měsíčník Ubuntu komunity vytvářený v angličtině. Pokusy o jeho překlad zde již byly (jedno číslo bylo dokonce kompletně dokončeno), ale postupně veškerá činnost ustala. Pokud by se našli zájemci o oživení, bylo by to jen dobré - potřeba jsou překladatelé, grafik/sazeč se zkušeností s programem Scribus, korektor a nejspíše i nový vedoucí projektu. Pro FCM máme na fóru vytvořenou samostatnou sekci

Návody

Pokud si netroufáte na psaní "vlastních" návodů, můžete se pustit do překladů návodů z cizojazyčných zdrojů (pokud to jejich licence dovoluje). Zde můžete zužitkovat i znalost jiných jazyků - velmi pěkné návody (se svobodnou licencí) jsou například na německé nebo francouzské Ubuntu Wiki (určitě i jinde).

Ostatní

Překládání se netýká jen softwaru nebo dokumentace - mnoho jiných "věcí" by si zasloužilo přeložit z angličtiny - stránky, komunitní informace atd. V případě zájmu o další informace kontaktujte nebo se ptejte v diskusi.

Čeština

Umíte velmi dobře česky? Rádi hledáte chyby v cizích textech a opravujete je? Na našich stránkách i na Wiki je mnoho důležitých textů, u nichž je velmi důležitou složkou prezentace kvalitní čeština bez chyb a překlepů. V případě zájmu o další informace kontaktujte nebo se ptejte v diskusi.

Grafika

Pokud máte grafický talent, můžete Ubuntu pomoci také. Nový "branding" Ubuntu přinesl hodně změn a také způsobil, že prakticky veškeré grafické materiály najednou zastaraly. Aktuálně bychom potřebovali vytvořit nové bannery pro web, marketingový tým pracuje na vytvoření nového plakátu určeného pro propagaci Ubuntu a plánuje se vytvoření i dalších grafických materiálů. V případě zájmu kontaktujte nebo se zapište do mailing listu marketingového týmu a informujte se tam.

Webdesign

Již delší dobu plánujeme grafickou obměnu všech našich webů. Aktuálně je zpracováván nový vzhled pro hlavní stránku Ubuntu.cz a pro Wiki. Nový vzhled je ale třeba vytvořit také pro fórum a "omlazení" by si zasloužily i další stránky (Xubuntu.cz, Edubuntu.cz) a připravit bude třeba i vzhled pro plánované Lubuntu.cz a další. V případě zájmu kontaktujte.

Propagace

Máte zájem aktivně propagovat Ubuntu? V současné době formujeme marketingový tým, jehož primárním cílem bude právě aktivní propagace Ubuntu. Přidejte se také -- hledáme nápady (i mírně šílené), zkušenosti... Kontaktovat nás můžete na mailing listu.

Kubuntu

Pokud máte raději Kubuntu než Ubuntu, nezoufejte - "práce" se najde i pro vás :-). Více informací naleznete na Kubuntu.cz

[Diskuse k "Pomozte o prázdninách Ubuntu" na fóru]

Obsah: