Poznámky k vydání Ubuntu 11.10

Poznámky k vydání Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) jsou přehledem vlastností Ubuntu 11.10 a jeho variant.

Přehled vydání

Vydání Oneiric Ocelot je souhrnný název pro nové verze hlavních derivátů Ubuntu: desktop, server, cloud, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Edubuntu, Mythbuntu a Ubuntu Studia. V Ubuntu toto vydání poskytuje silný uživatelský zážitek nejen v akcelerovaném, ale i na běžném desktopu. Krokem kupředu je i nový správce přihlašování LightDM pro Ubuntu, Edubuntu, Xubuntu, Mythbuntu a Ubuntu Studio. Unity obsahuje také upravenou uvítací obrazovku. Kubuntu přináší nejlepší a nejnovější funkce KDE platformy, Plasmy, a aplikací včetně centra softwaru Muon. Ubuntu Server uvádí Julu - moderní způsob poskytování služeb, cloudu a podporu pro procesory ARM.

Ubuntu

Novinky

Zaostřeno na uživatelské rozhraní

11.10 obsahuje novou verzi compizu a Unity. Důležité změny v tomto vydání jsou:

 • Nový přepínač aplikací (Alt+Tab).
 • "Místa" jsou přejmenována na "Lens". Tato funkce nyní integruje více zdrojů a pokročilé filtrování dle hodnocení, umístění či kategorií.
 • Dash nově spolupracuje s Banshee, který hledá vaši osobní a internetovou sbírku hudby.
 • Vyšší výkon spouštěčů a panelu a indikátorů portovaných na GTK 3.
 • Plná podpora čínštiny, japonštiny, korejštiny a dalších znakových písem.

Unity 2D snižuje rozdíl vůči Unity, sdílí více kódu a je téměř dokončeno podpora přístupnosti. Zkontrolujte známé problémy kvůli chybějícím částem. Indikátory dostaly novou vizuální podobu a obsahují přepracovaného Správce sezení a správce napájení. Ubuntu Font Family, vyvíjené pod vedením Daltona Maaga a Canonical design team, bylo rozšířeno o Ubuntu Mono a Ubuntu Condensed.

Centrum softwaru (Ubuntu Software Center) 5.0

11.10 obsahuje Centrum softwaru 5.0 a přináší kompletně přepracované rozhraní, které poskytuje jednodušší a uživatelsky přívětivější procházení, hledání a správu programů. Navigační strom z minulého vydání byl nahrazen jednodušším panelem s navigací. Nejlépe hodnocené aplikace se stále zobrazují v hlavním okně i v jednotlivých kategoriích. Hodnocení se zakládá na rostoucí databázi uživatelských recenzí zaslaných v průběhu minulého roku. Seznam aplikací může být dynamicky řazen dle hodnocení, názvu či data přidání do Centra softwaru. Dynamický panel byl přidán do hlavního okna a zvýrazňuje zajímavé nové aplikace stejně jako související kolekce. Tyto panely budou aktualizovány pravidelně s nejlépe hodnocenou sekcí a oddělením pro novinky, což by mělo pomoci zpříjemnit dojem z Centra softwaru. Poslední, ale neméně důležitá změna je, že OneConf nyní udržuje nainstalované aplikace napříč různými počítači. K aktivaci použijte "Soubor → Synchronizovat…".

Nové architektury ARM

Ubuntu 11.10 uvádí dva nové instalační obrazy pro ARM desktop: armel+ac100 pro Toshiba ac100 netbook (NVIDIA Tegra 2 SoC), a armel+mx5 obsažené ve vývojářské desce Freescale i.MX53 Quick Start. Oba obrazy jsou zaměřeny spíše na vývojáře a nadšence.

Upravený obsah DVD

Pro Ubuntu 11.10 je nyní připravené přepracované, velikostně menší komunitní DVD. Při výběru aplikací byl použit ohlas od lokálních komunit během posledních několika vývojových cyklů. Toto nové DVD má menší velikost (1.5GB) a je rozšířením běžného CD. DVD obsahuje všechny jazyky a jiné využívané aplikace, jako například Inkscape, GIMP, Pitivi a kompletní kancelářský balík LibreOffice. Všechny balíky použité na DVD jsou samozřejmě dostupné z repozitáře.

Nové prostředí pro vývojáře

Spolu s vydáním Ubuntu 11.10 je pro vývojáře aplikací důležité spuštění webu Ubuntu App Developer. developer.ubuntu.com může být centrem referencí pro různé projekty související s vývojem aplikací pro Ubuntu, od návrhu po publikaci: portování, sdílení, výpomoc při vývoji a hledání informací. Tato síť roste a poskytuje možnost sdílet nástroje a vědomosti a být odrazovým můstkem pro vývojáře aplikací, a tím podporovat komunitní růst. Více v oficiálním oznámení.

Nové nástroje pro tvorbu ISO

Ubuntu nyní poskytuje sadu nástrojů pro Ubuntu LoCo týmy, aby mohli vytvářet vlastní obrazy, které budou odpovídat kultuře dotyčné oblasti. Po vytvoření základů v Ubuntu 11.10, v dalším cyklu plánujeme spolupracovat s komunitou Více informací.

Aktualizované aplikace

Thunderbird je zahrnut jako výchozí e-mailový klient. Obsahuje vylepšenou integraci s Unity. Zálohy lze v Ubuntu 11.10 snadno vytvářet díky aplikaci Déjà Dup jež je zahrnuta jako standardní nástroj pro zálohování. Bezpečně ukládá kopie důležitých dat na samostatný disk, cloud server, nebo Ubuntu One. Nový Gwibber je nyní v Ubuntu 11.10, přináší vyšší výkon a nové rozhraní pomocí nejnovějších technologií GNOME. GNOME 3.2, je zahrnut a značí významný upgrade z GNOME 2.32 z Ubuntu 11.04. GNOME Classic již není nainstalován ve výchozím nastavení, ale může být povolen po dokončení instalace balíčkem gnome-panel. Všimněte si, že některé nabídky dosud nebyly přeneseny do nového gnome-panelu. GNOME Shell je také k dispozici pro dodatečnou instalaci. Ubuntu nově používá LightDM jako správce přihlašování do Unity. Synaptic a Pitivi již nejsou zahrnuty ve výchozí instalaci, ale jsou stále k dispozici v repozitářích Ubuntu.

Ubuntu Server

Nové funkce

Juju je k dispozici v Ubuntu 11.10 jako vývojová verze. Juju je služba umožňující nasadit framework vyvinutý Canonicalem na skutečný počítač nebo do cloudu. Pomocí toho čemu říkáme charmy, juju vám nabízí sdílené, opakovaně použitelné, a opakovatelné výrazy Dev``Ops osvědčených postupů. Můžete je použít bez úprav, nebo je jednoduše změnit a propojit, aby vyhovovaly vašim potřebám. Nasazení je podobné instalaci balíčku na Ubuntu: chtějte a je to tam, vyjměte a je fuč. Orchestra je sbírka nejlepšího softwaru pro poskytování služeb, hostingu, správu a organizování služeb datových center. Místo ručního vytvoření komplexní síťové infrastruktury prostředí, mohou nyní uživatelé díky Orchestra rychle nasazovat nové servery do produkčního stavu. Tento proces je standardizovaný a plně automatizovaný, a tak minimalizuje ruční zásahy a zajišťuje konzistenci. Toto řešení je k dispozici jako odpověď na všechny požadavky uživatelů, které jsme obdrželi kvůli zjednodušení instalace a jednoduššímu nasazení. Hlavní součást Orchestra je Cobbler a Juju. Ubuntu Server 11.10 je první serverová verze s podporou pro architekturu ARM. V tomto cyklu Ubuntu Server tým úzce spolupracoval s týmem Ubuntu ARM na technickém zpracování serveru v Ubuntu Server 11.10.

Aktualizované aplikace

Bývalé UEC komponenty (včetně Eucalyptus) již nejsou součástí CD obrazu a nejsou již zahrnuty do bezpečnostních podporované main součásti archivu. Upgrade je k dispozici od 11.04. Xen hypervisor byl nyní znovu použit jako jedna z možností Ubuntu Server.

Ubuntu Cloud

Ubuntu 11.10 přináší novou infrastrukturu Ubuntu cloud a Ubuntu Cloud Guest Images. Cloud Infrastructure images je nástupcem Ubuntu Enterprise Cloud a poskytuje připravenost k nasazení infrastruktury jako služby (IaaS) na základě Diablo Openstack release. Ubuntu Cloud Guest byl dříve znám jako JeOS či UEC-image. Tento serverový obraz Ubuntu je speciálně přizpůsoben pro použití ve veřejném nebo soukromém sektoru. Obrazy ARM cloud jsou také k dispozici, ale může obsahovat nedodělky. Více informací je k dispozici na https://cloud-images.ubuntu.com.

Hybrid CD / USB

Všechny ISO obrazy s Ubuntu 11.10 jsou hybridní CD / USB obrazy, které lze zapsat přímo na disk USB a zavést systém bez použití speciálního softwaru. Uživatelé, kteří chtějí trvalé úložiště na USB flash disku mohou použít Tvůrce spouštěcího disku.

32-bit kompatibilita na AMD64 systémech

Ubuntu 11.10 poskytuje "multiarch" podporu pro instalaci 32-bitových knihoven a aplikačních balíků na 64-bitových systémech. Pro všechny amd64 instalace a upgrady bude vybraný 32-bit software (např. Skype a Flash) instalován přímo pomocí stejných 32-bitových balíčků, které jsou používány na i386 instalaci. Není nutné instalovat ia32-libs kompatibilitu. Pro uživatele tato změna znamená, že 32-bitové knihovny budou vždy k dispozici stejně jako jejich 64-bit protějšky, a to i v případě aktualizace zabezpečení, a uživatelé budou instalovat pouze ty 32-bitové knihovny, které požadují uživatelské aplikace.

Linux kernel 3.0

Ubuntu 11.10 obsahuje 3.0.0-12.20 Ubuntu kernel, který je nejnovější hlavní verzí. Jádro Ubuntu je založeno na Linuxu v3.0.4 upstream stable kernel. Tato jádro aktualizace přináší řadu vylepšení výkonu na ext4 (výchozí souborový systém) a plánovače procesů. Zlepšuje interaktivitu a zavádí podporu pro novější hardware. Pro servery kernel přináší částečnou podporu Xen dom0, jež bude dokončena v Ubuntu 12.04 LTS. Plně podporuje LXC , která je zajímavá především pro ARM platformu. Kernel také obsahuje mnoho síťových vylepšení. Poznámka k vývojářům aplikací, ve výchozím stavu byl navýšen počet souborových popisovačů (fd) kvůli zjednodušení správy programů, které využívají velké množství souborů. Pro velmi technické typy, bylo vylepšeno TCP a generování fragmentů identifikátoru, btrfs má řadu významných vylepšení, ext4 má lepší SMP škálovatelnost a Big Kernel Lock je mrtvý!

Upsart 1.3

Ubuntu 11.10 povyšuje na Upstart 1.3, s podporou zobrazování stavu startu na serverech a další spolehlivější manipulace se Sysvinit skripty.

GCC 4.6 Toolchain

Ubuntu 11.10 obsahuje GCC 4.6 jako výchozí kompilátor. GCC balíčky jsou sestaveny z 4.6-2011.07 Linaro GCC verze založené na vydání GCC 4.6.1. Viz ToolChain/CompilerFlags pro shrnutí změn mezi distribuční a upstream verzí. Kompilátor standardně přidává další dva flagy na linker: -Wl,--no-copy-dt-needed-entries známá jako --no-add-needed. Tato volba má vliv na dynamické knihovny odkazující se na DT_NEEDED tagy uvnitř knihovny ELF dynamicky uvedené v příkazovém řádku, a má také vliv na řešení symbolů v dynamických knihovnách. To bude standardně v nadcházející binutils-2.22 verzi. To může vést k selhání kompilace. Více informací a návodů, jak vyřešit tyto nedostatky kompilace lze nalézt na příslušném webu Debianu. -Wl, --as-needed s touto volbou bude linker přidávat DT_NEEDED tag pro dynamické knihovny uvedené na příkazové řádce pouze v případě, že je knihovna skutečně použita. Společná kompilační chyba znamená, že byly při kompilaci nejprve nalezena volání funkcí, a až potom reference v přilinkovaných knihovnách. Více informací a návodů, jak opravit tyto chyby při kompilaci lze nalézt na odpovídajícím webu Debianu.

Python

Výchozí a dostupné verze Pythonu byly aktualizovány následujícím způsobem:

 • Default: 2.7.2 (Ubuntu 11,04 mělo 2.7.1)
 • K dispozici: 2.6.7 (Ubuntu 11,04 mělo 2.6.6)
 • K dispozici: 3.2.2 (Ubuntu 11,04 mělo 3.2)

Python 3.1 byl odstraněn (3.1.3 je k dispozici v Ubuntu 11.04). Primární práce na Pythonu tohoto cyklu byly interní, tedy zaměřené na vývojáře a uživatelsky neviditelné. Udělali jsme přechod k dh_python2 helper pro balení Pythoních knihoven a aplikací. Předchozí nadstavby pro Python byli všechny zastaralé v Debianu a Ubuntu 11.10, nyní všechny balíčky Pythonu na všech našich CD obrazech používají dh_python2.

Backporty jsou nyní snadno přístupné

Chcete-li povolit uživatelům snadněji přijímat nové verze softwaru, je Ubuntu repozitář Backports nyní ve výchozím nastavení povolen. Balíčky z backports nebudou instalovány ve výchozím nastavení - musí být ručně vybrány v Centru softwaru. Nicméně po instalaci budou balíčky z backports automaticky aktualizovány na novější verze.

Ubuntu Core

Ubuntu Core je nová minimální rootfs pro použití při vytváření vlastních obrazů pro specifické potřeby vývojářů. Více informací je k dispozici na Ubuntu Core wiki.

Ubuntu One

Nová záložka Hudba v Dashi podporuje vyhledávání na disku a on-line hudební sbírky, stejně jako Ubuntu One Music Store. Déjà Dup (zálohovací nástroj), dodávaný standardně v Ubuntu, podporuje zálohování na Ubuntu One cloud. Sbírky hudby v Ubuntu One se nyní přenášejí na Android a iOS zařízení, stejně jako soubory napříč platformami včetně kompatibility se systémem Windows.

Kubuntu

Kubuntu přináší to nejnovější a nejlepší z KDE a má za cíl poskytnout na ucelené ploše funkce vhodné pro všechny typy uživatelů.

Nové funkce

Centrum softwaru Muon a Správce balíků je v Kubuntu nový balík aplikací pro uživatelsky příjemné a zároveň poweruser-friendly rozhraní pro správu balíků. Nastavení štíhlé Kubuntu (kubuntu-low-fat-settings) nabízí balíček, který přináší kolekci konfiguračních nastavení vypínajících některé služby, KRunner pluginy a grafické efekty, které umožní Kubuntu spustit na starších, low-end systémech, díky snížení nároků na paměť. Technický náhled na OpenGL ES efekty plochy je pro odvážné a zvědavé. Kubuntu 11.10 pracuje na kompatibilnější a spolehlivější verzi OpenGL, OpenGL ES.

Aktualizované aplikace

KDE 4.7.1 nabízí celý sortiment aktualizace softwaru. Amarok 2.4.3 obsahuje nativní podporu pro vzdálené NFS a SMB / CIFS disky, lépe vypadající uživatelské rozhraní, podporu pro gpodder.net, stejně jako výrazně vyšší spolehlivost. Kdepim 4.7.2 je nový Akonadi na PIM, který zahrnuje Kmail2. Podívejte se na část Známé problémy. Na problémy spojené s migrací PIM dat z předchozích verzí na 11.10 a otevřené otázky spojené s používáním tohoto softwaru Qt`` 2.2.1 Creator nabízí konfigurovatelné MIME typy, podporu pro kontrolu Bazaar verzovacího systému a lepší podporu pro Qt Quick. Prosím navštivte http://kubuntu.org Další informace o Kubuntu, a viz oznámení o vydání Kubuntu 11.10.

Xubuntu

Nové funkce

GThumb je nyní ve výchozí instalaci Ubuntu 11.10, umožňuje uživatelům úpravu a prohlížení obrázků. Leafpad je nový výchozí textový editor (nahradil Mousepad), a nyní obsahuje funkci pro tisk. Pastebinit je nyní součástí instalace Xubuntu 11.10 ve výchozím nastavení. Pokud potřebujete použít http://paste.ubuntu.com/, můžete použít pastebinit přímo, bez kopírování a vkládání dat. LightDM je nový správce přihlašování, který spravuje přihlašovací informace v Xubuntu 11.10.

Aktualizované aplikace

Onboard (klávesnice na obrazovce) je nyní součástí standardní nabídky Xubuntu v příslušenství. Pro ty, kteří potřebují klávesnici na obrazovce to bude mnohem snadnější pouze pomocí myši nebo touchpadu. Xubuntu bude i nadále používat Správce balíků Synaptic/strong>, ale nabízí i Ubuntu Software Center pro ty, kteří mu dávají přednost. Podívejte se na oznámení o vydání Xubuntu 11.10.

Lubuntu

Lubuntu 11.10 je zbrusu nový derivát Ubuntu. Vychází z Lightweight X11 Desktop Environment (LXDE), jako výchozího GUI. Cílem je poskytnout velmi nenáročnou distribuci se všemi výhodami světa Ubuntu (repozitáře, podpora, apod.). Lubuntu je zaměřena na "normální" PC a notebooky uživatelů a má nízké požadavky na hardware. Cílovou skupinou uživatelů pro tuto variantu jsou buď uživatelé, kteří nemusí umět příkazový řádek, nebo ti, kteří nechtějí či nemohou použít všechny ozdoby na "plnohodnotných" distribucích. S mnoha LXDE komponentami Lubuntu také používá známé aplikace, jako je Chromium, Openbox, Pidgin, atd... Na wiki stránce Lubuntu je více informací o projektu a použitých aplikacích.

Edubuntu

Edubuntu 11.10 dědí všechny změny, které nastaly v Ubuntu Desktop. Tato verze Edubuntu je lépe přeložena než kdykoliv předtím díky novým nástrojům na překlady. Pokud si chcete vyzkoušet Edubuntu 11.10 bez stahování DVD, můžete si ho vyzkoušet on-line na WebLive: http://www.edubuntu.org/weblive Více se o Edubuntu 11.10 dozvíte na adrese: http://www.edubuntu.org/.

Nové funkce

K dispozici je svěží vzhled a chování s novými tapetami a přihlašovací obrazovkou. Výchozím desktopovým prostředím je nyní Unity s nouzovým režimem Unity 2D, který se spustí pokud hardware nepodporuje spuštění 3D verze. Gnome 3 Fallback (který používá aktualizovaný gnome-panel) je k dispozici jako volba v instalátoru.

Aktualizované aplikace

Mezi aktualizace v této verzi patří: *Gobby bylo aktualizováno na gobby-0.5. *Gbrainy byl aktualizován na nejnovější a nejlepší verzi 2. Mezi výchozí změny patří:

 • Nanny, Pessulus a Sabayon a nebyly přeneseny na 3.0/dconf Gnome a proto nebyly zahrnuty do defaultní instalace.

Mythbuntu

11.10 není napěchováno funkcemi, ale přináší podporu nového HW z aktualizovaného kernelu a grafiky. To kvůli v přípravě na novou verzovací strategii Mythbuntu, budou vycházet jen LTS vydání počínaje 12.04.

Nové funkce

LightDM je nová aplikace, která spravuje přihlašovací informace v Mythbuntu 11.10. Chromium bylo upraveno týmem Mythbuntu a nahradilo Firefox ve výchozím nastavení. Centrum softwaru je nyní ve výchozí instalaci namísto Synapticu, v souladu se zbytkem Ubuntu.

Aktualizované aplikace

MythTV bylo aktualizováno na novější buildy. MythTV zůstává stále na 0.24 vývojové linii a je čím dál stabilnější.

Ubuntu Studio

Ubuntu Studio 11.10 stále pracuje na přechodu na XFCE, takže některé položky a funkce nemusí být ještě zcela vyřešeny. Více informací lze nalézt na adrese: UbuntuStudio/11.10release_notes

Nové funkce

LightDM je nová aplikace, která spravuje přihlašování v Ubuntu Studio 11.10. Menu se bude v Ubuntu Studio lišit kvůli přechodu na DE kategorie a podmenu. Změnila se sada ikon.

Aktualizované aplikace

Mnoho non-A/V/G aplikací, například textový editor se změnil na XFCE ekvivalent. Bohužel, kvůli nedostatku prostředků nebyl schopen tým Ubuntu Studio Team dokončit testování v tomto cyklu tak jak je očekáváno, za nedostatky se omlouváme předem.

Instalace

Přehled

Příprava počítače pro Ubuntu je nyní mnohem jednodušší, s širší škálou možností nastavení disků. Všechny jsou podrobně popsány a poskytují vám jasnou představu o činnosti, která bude vykonána. Nyní můžete znovu nainstalovat nebo upgradovat existující kopii Ubuntu s instalačním CD Desktop za předpokladu, že je počítač připojen k Internetu.

Stažení

Ubuntu 11.10 snímků lze stáhnout z místa ve vašem okolí:

Kromě toho lze také najít na následujících místech:

Požadavky

Minimální požadavek na paměť pro Ubuntu 11.10 je 384MB paměti pro Ubuntu Desktop. Pozor, určitá část paměti vašeho systému může být nedostupná kvůli tomu, že ji používá grafická karta. Pokud má váš počítač pouze minimální množství operační paměti, bude instalační proces trvat déle než je obvyklé, ale bude úspěšně dokončen, a systém bude poté normálně pracovat. Minimální požadavek na paměť pro Ubuntu Server 11.10 je 128 MB paměti. Systémy s menší pamětí mohou být instalovány vybráním "Nainstalovat Ubuntu" ze zaváděcí nabídky. To spustí pouze instalátor, ne celý systém, a nebo může využít alternativní instalační CD (označené jako alternate).

Upgrade

Přechod z Ubuntu 11.04

Chcete-li upgradovat z Ubuntu 11.04 na desktopu, stiskněte kombinaci kláves Alt + F2 a zadejte "update-manager-d" (bez uvozovek) do příkazového okna. Měl by se otevřít Update Manager a zobrazit následující zprávu: "Nová verze distribuce '11.10" je k dispozici. Stiskněte tlačítko Upgrade a postupujte podle pokynů na obrazovce.". Chcete-li upgradovat z Ubuntu 11.04 na serveru, postupujte podle níže uvedených kroků: Krok 1: Nainstalujte update-manager-core balíček (pokud již není nainstalován). Krok 2: Použijte následující příkaz sudo do-release-upgrade-d který spustí aktualizaci. Krok 3: Postupujte podle pokynů na obrazovce. Pozor, upgrade je nyní blbuvzdornější a bude využívat GNU obrazovky a automaticky se pokusí znovu připojit v případě problémů s připojením.

Přechod z jiných vydání

Uživatelé jiných vydání Ubuntu musí upgradovat nejprve na 11.04, a pak k 11.10. Pro další informace o upgradu na 11.04, viz Natty - Návod k upgradu.

Známé problémy

Problémy, o kterých víme v době vydání (a některá řešení), jsou zde zdokumentovány, takže nemusíte ztrácet čas hlášením těchto chyb:

Spuštění, instalace a po instalaci

 • V současné době DVD podpora pro MacBook Pro (8.1), (8.2) a (8.3) nejsou k dispozici, oprava se zkoumá, možná řešení jsou popsány v bugu (Bug: 782389)
 • Při přepsání existující instalace Ubiquity vytvoří nový odkládací prostor (swap) místo použití již existujícího. (Bug: 782507)
 • Ubiquity instalátor využije volný prostor bez varování, je-li dostatek volného místa na instalaci, a je vybráno "Vedle stávajícího OS", pak kliknutím na tlačítko Vpřed začíná instalace bez varování. (Bug: 766265)
 • Omap3/omap4 netboot obrazy generují příliš malý bootovací oddíl. (Bug: 806751)
 • "Memory test" se nan některých systémech zasekne (potvrzeno na Dell Mini 10). (Bug: 856055)
 • Mac systémy instalované Ručním dělením se nemusí podařit zavést v případě jiných souborových systémů, než ext2, ext3, ext4. (Bug: 856763)
 • "Průvodce instalací" způsobuje nebootovatelnost Mac systému. Řešením je zavést live CD a vybrat možnost bootovat z prvního disku, pak nainstalovat gpttools, spustit `gpttools /dev/sda` a restartovat počítač. (Bug: 856826)
 • Čínská instalace potřebuje živé prostředí aby mohly být psány lokalizované znaky. (Bug: 871726)
 • Výběr jednoho z předdefinovaných obrázků uživatelů nastaví prázdný obrázek. (Bug: 872966)
 • Pokus o instalaci ARM AC100 obrazu z SD karty na externí USB klíč selže, uživatelé, kteří chtějí využívat externí kořenový souborový systém musí instalovat z USB klíče na SD kartu (chyba: 856278).
 • Pro použití omap/omap4 netboot obrazů je třeba použít boot.img-[fb">serial].gz obraz aby se zpřístupnil vlastní zavaděč oddílu. (Bug: 872525)
 • V některých případech není oem-config instalátor odstraněn z ARM plochy, je třeba ho ručně odstranit poté, co se tak stalo (Bug: 856293)
 • obrazy se mohou jevit zastaralé nebo nepřesné do doby obnovení cache pomocí "sudo apt-get update". Není totiž nastavena pravidelná aktualizace. To lze vyřešit instalací, "update-notifier-common" balíčku. (Bug: 870121)

Aktualizace

 • Ubuntu 11.10 přešel z /var/run, /var/lock a /dev/shm na /run, /run/lock a /run/shm (v tomto pořadí). Zatímco Ubuntu `AppArmor` balíčky byly odeslány a pravidla byly upraveny pro tyto případy, vlastní pravidla a konfigurační soubory je třeba aktualizovat. Následující mohou být použity pro zjednodušení migrace (umožňuje staré i nové cesty ): $ sed -i -e 's#/var/run#/{,var/}run#' -e 's#/var/lock#/{run,var}/lock#' -e 's#/dev/shm/#/{dev,run}/shm/#'
 • V některých případech update-manager havaroval při běhu ``Chyba /usr/lib/python2.7/dist-packages/gi/overrides/Gtk.py: Gtk nemohl být inicializován. (Bug: 848915).
 • Uživatelé VMware Workstation VMware Player 8 můžou mít problém s bootováním. (Bug: 858122)
 • Všichni uživatelé, kteří aktualizovali na Ubuntu 11.10 beta 1 a od té doby neaktualizovali, mohou mít problém že `apt-get update` vrací nenulovou hodnotu ačkoli úspěšně aktualizovali. V grafickém rozhraní sice také vyhodí chybu, ale nechá uživatele aktualizovat. (Bug: 871731)
 • Flashplugin-installer může skončit s chybou z důvodu pádu připojení uživatelů (např. WiFi, 3G) během procesu upgradu. Doporučuje se pokračovat s aktualizacemi po dobu připojení ke kabelové síti a tím se vyhnout tomuto druhu problémů. (Bug: 859373)

Grafika a displeje

 • Museli jsme se vrátit od unity-window-decorator, k gtk-window-decorator kvůli výkonostním regresím. To znamená, že 1-pixelová hranice pro změnu velikosti okna je dočasně zpět.
 • Intel N10 Graphics, připojené k externímu monitoru do VGA portu zobrazí silné šikmé čáry na obou displejích. (Bug: 830949)
 • Vzdálená plocha nefunguje s -fglrx ovladačem ani s legacy ovladači nvidia. Můžete navázat spojení, ale vzdálená obrazovka se neaktualizuje. Dočasné řešení je využití Unity2d, nebo přepnutí na svobodné ovladače, nebo nvidia-current. (Bug: 772873)
 • Maximalizované okno Onboard v Unity2d zakryje vše a nemá žádné ovládací prvky okna při maximalizaci, a nemůžete dvojitým kliknutím na záhlaví obnovit. Jediná možnost je přejít na jinou pracovní plochu pomocí klávesové zkratky ctrl + alt + šipky a spusťte gconf-editor a v apps/onboard změňte výšku nebo restartujte do Unity3D a dvojitým kliknutím nebo tažením dolů horní panel obnovte. (Bug: 859288).
 • Maximalizovaná okna mohou být nechtěně uzavřena ze špatného monitoru (chyba: 865701).
 • Orca nemůže číst v Unity3D. Ve výchozím nastavení, pokud nainstalujete Onboard, budete bootovat do Unity 2D.
 • Jazyky, které se čtou zprava doleva (arabština, hebrejština), mají chyby v zobrazení mezi přihlašovací obrazovkou (lightDM) a desktopovým prostředím (Unity).
 • (Bug: 871764)

Desktop

 • Skype v současné době uživatele odkazuje na balíček pro 64-bitové systémy Ubuntu 11.10, které nejsou kompatibilní s novým systémem multiarch. Uživatelům se místo toho doporučuje instalovat skype balíček z Canonical partners repozitáře pomocí Centra Softwaru. Případně můžete ručně nainstalovat tento balíček i386 z příkazového řádku příkazem: $ sudo apt-get install skype:i386
 • Někdy se na Unity 2D gedit nespustí, zkuste to několikrát. (Bug: 873027)
 • Někdy se stane při uzamykání obrazovky že se zobrazí varování "numlock zapnutý" i když num lock není zapnutý. (Bug: 841541)
 • Banshee bohužel nefunguje s obrazy ARM desktop, proto je tam dodáván spolu s Rhythmboxem. (Bug: 857299)

Kernel

 • Výkonnostní regrese jader na Sandy Bridge 3.0.0-6 až 3.0.0-7 (30% více energie při nečinnosti) (Bug: 818830) - platformy, kterých se tato regrese spotřeby energie týká, jsou šestou generaci GPU i915 s těmito PCI identifikátory : 8086:0102, 8086:0112, 8086:0122, 8086:0106, 8086:0116, 8086:0126, 8086:010A. Tyto displeje jsou většinou na SandyBridge mobilních a desktopových platformách.

Ubuntu Server

 • Při spuštění systému na i386 virtuálním stroji bez dostatečného množství paměti vyhrazené pro kernel je detekována chyba kernelu během instalace. (Bug: 790712)
 • iSCSI root instalace potřebuje ruční konfiguraci eth0 a má pomalé bootování. Oprava je ve vývoji a bude brzy k dispozici. (Bug: 870214)

Ubuntu Cloud

 • V cloudech a serverech přednastavených pomocí cloud-init bude FQDN zapsána do /etc/hosts a ukazuje na IP 127.0.1.1. To může způsobit problémy pro démony, které se snaží poslouchat na hostname (a ne na 0.0.0.0). Jak bude dostupný na místě záleží na síťové adrese a FQDN překladu (Bug: 871966).

Kubuntu

 • Migrace Kmailu je nefunkční (chyba: 857828). Budete muset smazat soubor ~/.kde/share/config/kmail-migratorrc a spustit ručně Migrator - `kmail-migrator --interactive` nebo přeskočit nástroj pro migraci a překonfigurovat Kmail od nuly.
 • Vypnutí v živé session ve VirtualBoxu někdy nefunguje a zůstane viset. Stačí restartovat počítač pomocí tlačítka napájení, v tomto případě nehrozí ztráta dat. (Bug: 805906)
 • Po oknu někdy zůstane na panelu dock i po ukončení aplikace. (KDE Bug 275469)
 • Kmail/Kontact nestahuje spolehlivě e-maily po uspání. Namísto zobrazení zpráv je vidět hlášení "načítám obsah složky, čekejte prosím". Pokud k tomu dojde, použijte Akonadi Server Configuration a restartujte Akonadi. To by mělo tento problém vyřešit. Restartování Kontact/Kmailu problém neřeší. Pro přístup k řídícímu modulu použijte vyhledávání v Kickoff (K menu), nebo (ALT-F2) (Bug: 862483).

Xubuntu

 • Při použití grafické úvodní obrazovky (Plymouth) se občas v instalačním Desktop CD nezobrazí hlášení "stiskněte libovolnou klávesu pro pokračování" (hit any key to continue). Pokud se objeví text a točící se značka pro načítání, počkejte, až se CD vysune, vyjměte ho a stiskněte klávesu Enter na klávesnici pro pokračování (Bug: 872472).
 • Není tam žádný nadpis obrazovky nebo popis položky při výběru "Instalace Xubuntu" z menu CD (Bug: 840094)
 • Pokud máte zaškrtnuty Gnome services (služby), po přihlášení se automaticky spustí "Onboard Keyboard" (virtuální klávesnice) (Bug: 872515)

Edubuntu

 • Protože Edubuntu obsahuje standardní Ubuntu desktop, většina z výše uvedených problémů platí také pro Edubuntu
 • Pokročilá správa balíčků není v některých jazycích. Jako dočasné řešení jednoduše odeberte balíčky, které si nepřejete. (Bug: 872727)

Ubuntu Core

 • DRM knihovny jsou vždy instalovány, a to i pro uživatele, kteří nemají povolené grafické prostředí (Bug: 819802)

Lubuntu

 • V některých případech Lubuntu desktop ISO nabootuje do terminálu. Můžete ručně spustit relaci příkazem "sudo start lxdm" (Bug: 854837)
 • Pokud Ubiquity vyžaduje více než 4 GB volného místa pro instalaci, použijte alternativní ISO. (chyba: 819538)
 • Rozložení klávesnice nemůže být uloženo pomocí LXKeymap. Spusťte "sudo dpkg-reconfigure keboard-configuration" (chyba: 729880)
 • V perzistentním režimu se položky vytvořené na ploše zobrazí až po restartu. (Bug: 837470)

Seznam dalších známých problémů naleznete na Oneiric Ocelot trackeru v Launchpadu.

Hlášení chyb

Své připomínky, hlášení chyb, patche a doporučení, které nám pomohou opravit chyby a zlepšit kvalitu budoucích verzí prosím hlaste standardními nástroji Pokud nám chcete pomoci s bugy, speciální skupina na správu chyb BugSquad stále hledá dobrovolníky.

Jak pomoci

Pokud byste chtěli pomoci s vývojem Ubuntu, podívejte se na seznam možností, jak se můžete aktivně zúčastnit: http://www.ubuntu.com/community/participate/ (Anglicky) http://www.ubuntu.cz/komunita/zapojtese (Ubuntu ČR)

Více informací

Můžete se dozvědět více o Ubuntu na Ubuntu stránky a Ubuntu wiki, respektive českém akvivalentu Ubuntu.cz a Wiki Ubuntu.cz


Za překlad poznámek k vydání děkujeme Martinu Šáchovi.