Novinky v Ubuntu 12.04 Precise Pangolin

Ubuntu 12.04 přináší mnohá vylepšení pro jednodušší a pohodlnější práci s počítačem

Z mnoha novinek vybíráme pouze několik nejzajímavějších vlastností týkajících se především uživatelského prostředí.

Podrobný popis všech novinek, včetně technických detailů, naleznete v poznámkách k vydání.

Stáhnout Ubuntu

Ubuntu Operating system

Nabídka HUD (Heads-Up Display)

Technologie HUD přináší nový způsob ovládání aplikací a používání nabídek. Místo ručního procházení a "proklikávání" nabídek aplikace, se kterou právě pracujete, můžete stisknutím jediné klávesy v těchto nabídkách interaktivně vyhledávat.

Jednoduše kdykoli stisknutím klávesy Alt spusťte HUD a do vyhledávacího pole (1) napište prvních pár písmen akce, kterou si přejete provést. HUD sám v nabídce aplikace vyhledá a zobrazí odpovídající položky (2) z nichž si prostě vyberete tu pravou.

Nabídka HUD - snadné vyhledávání v nabídkách oken aplikací

Videa v nabídce Dash

Do nabídky Dash přibyla možnost snadného vyhledávání a spouštění videí a to jak takových, která máte uložena na svém počítači, tak také videí z nejznámějších videoserverů jako například YouTube.

Pro použití této funkce v nabídce Dash přejděte na lens Video (1) a do vyhledávacího pole napište klíčové slovo popisující vámi hledané video (2). Ubuntu vám samo najde jak videa umístěná na všem počítači, tak ta na webu (3).

Vyhledávání videí z nabídky Dash

Hudební přehrávač Rhythmbox

V Ubuntu 12.04 se do výchozí instalace vrátil ověřený hudební přehrávač Rhythmbox. Rhythmbox umožňuje jednoduché přehrávání rozličných formátů hudby, její přehledné třídění, tvorbu playlistů a mnohé další.

Do přehrávače Rhythmbox je také integrován Obchod s hudbou Ubuntu One, pomocí nějž můžete snadno nakupovat hudbu a díky nástroji Ubuntu One ji mít stále s sebou.

Díky velkému množství zásuvných modulů si můžete Rhythmbox přizpůsobit svým potřebám. Samozřejmostí je také propojení s nabídkou zvuku v prostředí Unity.

Přehrávač hudby Rhythmbox
Ubuntu One

Ubuntu One

Ubuntu One, nástroj pro sdílení a synchronizace souborů a dokumentů mezi počítači doznal v novém Ubuntu rozsáhlé změny vzhledu a v některých ohledech také funkcí.

Nová verze Ubuntu One přináší konzistenci co do vzhledu a nastavení pro uživatele, kteří používají tuto službu v prostředí Windows - nově jsou totiž obě verze zcela totožné.

Ubuntu One nabízí kromě synchronizace souborů mezi vašimi počítači také další služby jako je obchod s hudbou (viz výše), synchronizace poznámek a záložek mezi různými zařízeními (včetně mobilních) a další.

Pro více informací navštvite domovskou stránku Ubuntu One.

Klasické uživatelské prostředí

Ubuntu 12.04, stejně jako dvě předcházející vydání, přináší pracovní prostředí Unity, které je zaměřeno na jednoduchou a efektivní práci s počítače. Toto prostředí ovšem některým uživatelům ne zcela vyhovuje a Ubuntu tak umožňuje používat také starší, klasické, prostředí. Můžete tak používat klasickou nabídku aplikací (1), přepínač oken (3) a nabídky aplikací mít zobrazeny v jejich oknech (2) tak, jako dříve.

Klasické uživatelské rozhraní se dvěma panely

Další informace

Pokud vás zajímaví další informace o novém Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, můžeme vám doporučit recenze, které vyšly na různých odborných serverech.