13.9.2012 - Zveřejněn program konference LinuxDays

20. až 21. respektive až 23. října se budou v Praze konat hned tři konference - LinuxDays, openSUSE Conference (spolu se SUSE Labs) a Gentoo Miniconf. Nyní byl zveřejněn jejich program. V sobotu 20. října 2012 návštěvníky konferencí v pražských Dejvicích v budově Fakulty informačních technologií a Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze přivítá společná keynote Agustina Benita Bethencourta. Následovat budou celkem čtyři tracky přednášek: Track openSUSE Conference bude obsahovat anglické přednášky zaměřené nejen na openSUSE. Můžete očekávat například Michaela Meekse, který představí novinky v LibreOffice 3.6. Klaas Freitag poví něco ze zákulisí vývoje služby ownCloud. Těšit se můžete i na povídání o Waylandu od Egberta Eicha.

Samozřejmě nebudou chybět ani převážně české přednášky v tracku LinuxDays. Začne Tomáš Chvátal s přednáškou Pokud se to hýbe, zkompiluj to, která by měla nalákat návštěvníky na Gentoo track, setkáte se zde ale i s Michalem Čihařem, který představí svůj webový nový nástroj pro překládání softwaru Weblate, nebo s Jiřím Eischmannem a Jaroslavem Řezníkem z Red Hatu, kteří představí možnosti přispívání do distribuce Fedora.

Nebude samozřejmě chybět ani track Gentoo Miniconf, který začne přednáškou Fabiana Groffena a Robina H. Johnsona o tom, jak funguje vedení distribuce. Dopoledne bude track spíše přednáškový, po obědě se střídají workshopy a diskuze, těšit se můžete například na workshop o projektu Gentoo Prefix. Zatím neoznámenou novinkou je zařazení speciálního sobotního tracku Future media, který bude zaměřen spíše na témata nepřímo související s Linuxem, jako například využití open-source softwaru a open hardwaru při humanitární pomoci, nebo jak je důležité vlastnit dráty po kterých máte zpřístupněn internet. V neděli 21. října se na stejném místě opět setkáme hned se dvěma tracky openSUSE Conference, pokračujícími z našlápnuté soboty. Sam Aaron, který v sobotu večer na afterparty předvede živé programování hudby vysvětlí, jak se to dělá. Zajímavá bude ale jistě i přednáška Libora Pecháčka o tom, jak dostat software z komunitní do korporátní sféry. Jeden z tracků nakonec ovládnou lightning talks.

Pokračovat bude samozřejmě i track LinuxDays, který nabídne další české přednášky. Předseda občanského sdružení Ubuntu Česká republika Vojtěch Trefný návštěvníkům představí nástroj pro vývoj projektů Launchpad, šéfredaktor serveru Root Petr Krčmář představí novinky v Debianu Wheezy a později vyzpovídá Tomáše Matějíčka o návratu oblíbené distribuce Slax mezi živé projekty. Nezastaví se ani Gentoo Miniconf, kde hned druhou přednáškou o 3D hrách v Gentoo a Linuxu všeobecně jistě zaujme posluchače David Heidelberger. Před obědem proběhne přednáško o SHA1 a OpenPGP/GnuPG, hned po obědě na ni naváže podepisovací happening, nebudou se rozdávat autogramy přednášejících, ale návštěvníci konference si budou moci navzájem podepsat své veřejné klíče. Následovat budou přednášky o vývoji a testování Gentoo.

Opět se můžete těšit na dvě místnosti pro workshopy, kde se seznámíte s projektem Bitcoin, nebo si na vlastní kůži vyzkoušíte možnost přispět do open-source projektu. Završením nedělních workshopů bude openSUSE Jeopardy (Riskuj). Po sobotním setkání českých překladatelů následuje v neděli setkání tvůrců dokumentace. V pondělí 22. a v úterý 23. října následují tracky openSUSE Conference a SUSE Labs v nedaleké Masarykově koleji. Na plánu jsou především přednášky pro vývojáře openSUSE, ačkoli zapálený fanoušek chameleona si také něco zajímavého najde, obyčejní uživatelé si přijdou na své spíše o víkendu. Kompletní program naleznete na společné stránce konference.

Obsah: