Novinky v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Ubuntu 12.10 přináší mnohá vylepšení pro jednodušší a pohodlnější práci s počítačem

Z mnoha novinek vybíráme pouze několik nejzajímavějších vlastností týkajících se především uživatelského prostředí.

Podrobný popis všech novinek, včetně technických detailů, naleznete v poznámkách k vydání.

Stáhnout Ubuntu

Ubuntu

Integrace webových aplikací do Ubuntu

Jednu z hlavních novinek v Ubuntu 12.10 představuje možnost integrace webových aplikací do pracovního prostředí. Různé webové aplikace a služby jako například Google dokumenty, Twitter nebo YouTube se pak v rámci Ubuntu tváří jako samostatné aplikace, ačkoli jsou spouštěny přes webový prohlížeč. Můžete je vyhledávat a nezávisle spouštět přímo z nabídky Dash nebo přidat si jejich zástupce na postranní panel Launcher. V závislosti na dané aplikaci mohou být k dispozici další funkce - například upozorňování na nové události v horním panelu a pomocí bublinových oznámení nebo ovládání přehrávání multimédií (například na YouTube nebo Last.FM) přímo z ovládání zvuku na horním panelu v Unity.

V současné době je podporováno více jak sto různých webových služeb a aplikací a díky snadnému API mohou podporu velmi jednoduše přidávat sami tvůrci stránek.

Ovládání Google Docs pomocí nabídky HUD

Na obrázku můžete vidět tuto novinku „v akci“ v Google dokumentech, kdy s využitím nabídky HUD, novinky z minulého vydání, vyhledává Ubuntu přímo v nabídce této webové kancelářské aplikace.

Podpora vyhledávání zboží na Amazonu

Jednou z velmi diskutovaných novinek je provázání nabídky Dash s internetovým obchodem Amazon. Kdykoli něco vyhledáváte na hlavní stránce nabídky Dash, systém vám automaticky navrhne výsledky z internetového obchodu Amazon. Jedná se o rozšíření funkcí nabídky Dash, která se má do budoucna stát vyhledávacím „centrem“ pro všechny potřeby a právě nakupování je (alespoň podle vývojářů Ubuntu) jednou z nejvyužívanějších možností dnešního online světa.

Rozšíření funkcí nabídky Dash

Nabídka Dash dostává v novém Ubuntu další funkce. Nově umí zobrazovat aktuality od vašich přátel a kontaktů na společenských sítích.

K možnostem procházení vaší kolekce hudby a filmů přibyla možnost procházet, prohlížet a sdílet fotografie. To vše jak u fotek z vašeho počítače, tak u těch na online službách jako Picasa nebo společenských sítích.

Ke všem položkám v nabídce navíc přibyla možnost náhledů - klikněte na jakoukoli položku pravým tlačítkem pro podrobnější informace jako je popisek aplikace, náhled souboru a další.

Nabídka Dash v Quantal Quetzal
On-line účty

Snadná správa online účtů

S Quantal Quetzal dostáváte nový nástroj pro snadnou a centralizovanou správu svých online účtů.

Potřebné přihlašovací údaje zadáte jen jednou a rozhodnete se, které aplikace k nim budou mít přístup.

Pokud si například přidáte svůj účet Google, potřebné údaje okamžitě získá Internetový komunikátor Empathy, Správce fotografií Shotwell a další aplikace, které jej mohou využít bez toho, abyste potřebné údaje zadávali do každé z nich zvlášť. Snadno také můžete již jednou „schválené“ aplikaci přístup ke svému online účtu odepřít.

Další informace

Pokud vás zajímaví další informace o novém Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, můžeme vám doporučit recenze, které vyšly na různých odborných serverech.

Představení hlavních novinek v angličtině.