1.4.2011 - Ubuntu umí ovládat i šimpanzi

Šimpanzi jsou obecně pokládáni za jedny z nejinteligentnějších zvířat - umí používat nástroje, rozeznávat barvy a dokonce třeba i písmena. Nyní se ukázalo, že mezi dovednosti, které se dokáží naučit, patří i ovládání počítače. Tento vědecký převrat se povedl vědcům z francouzského Darwinova etologického institutu, kteří za pouhých šest měsíců naučili šimpanzici Dianu používat počítač.

Pro nás je tato zpráva nejzajímavější v tom, že na zmíněném počítači běžela upravená verze Ubuntu. S pomocí speciálního rozhraní a dotykové obrazovky dokázala Diana ovládat přehrávač videa (a to nejen jeho spuštění, ale také pozastavení a znovuspuštění přehrávání) a webový prohlížeč, s jehož pomocí mohla surfovat na předem připravené webové stránce. Diana také zvládla několik dalších jednodušších úkonů a sama si dokáže počítač zapnout i vypnout.

Podle slov profesora Jean-Castera Posta, který celý výzkum vedl, bylo Ubuntu zvolena především pro svou snadnou přizpůsobivost - díky kvalitní dokumentaci a množství zdrojů mohli Ubuntu sami přizpůsobit všem potřebám experimentu. Na Darwinově institutu používají i při dalších experimentech a je to jen další důkaz kvality a všestrannosti svobodného softwaru.

Obsah: