Stáhnout Ubuntu

Ubuntu je snadné stáhnout i nainstalovat. Na této stránce najdete odkazy na soubory s příponou ISO, což jsou obrazy disku DVD. Jeden z nich si vyberte a stáhněte si jej do svého počítače (má kolem 1 GB). Ubuntu je možné spustit a pracovat v něm, aniž by bylo potřeba cokoliv na váš počítač instalovat.

Níže vyberete, jaké Ubuntu si přejete stáhnout.

Ubuntu 18.04 „Bionic Beaver“

Ubuntu 18.04 je nejnovější vydání Ubuntu (z dubna 2018), které je tzv. LTS vydání. Má prodlouženou podporu na pět let a je doporučeno pro uživatele, hlavně pro všechny nováčky, kteří chtějí stabilní prostředí pro svou práci. Pro majitele starších verzí Ubuntu je určen návod k přechodu (viz aktualizace Ubuntu).

Pokud vás zajímá, co je v Ubuntu 18.04 nového, navštivte poznámky k vydání a stručný přehled novinek »

Systémové požadavky: 1 GB RAM, 5 GB místa na disku, 1 GHz CPU (Intel Pentium 4 nebo novější).

Určeno pro moderní počítače s podporou 64 bit instrukcí (prakticky všechny mladší 10 let, všechny procesory AMD a vícejádrové Intel mimo Intel Core /Yonah/, Dual-Core Xeon LV /Sossaman/ a Intel Atom Zxxx a N2xx).


Více informací o jednotlivých druzích instalačních CD Ubuntu a alternativní odkazy na stažení naleznete na stránce Vydání

Spuštění a instalace Ubuntu

Ubuntu je distribuováno jako soubor ISO určený k vypálení na DVD nebo nahrání na flash disk. Návod na vypálení DVD naleznete na stránce Jak vypálit ISO. Vypálené DVD nechte ve své CD/DVD mechanice a restartujte počítač. Hned po restartu by se vám měla zobrazit tabulka s možností spustit systém Ubuntu (pokud se nezobrazí, čtěte Zavedení systému z CD). Nemusíte mít strach o svůj současný operační systém, v klidu si Ubuntu vyzkoušejte, vašich dat se ani nedotkne. Jestliže se vám Ubuntu po vyzkoušení zalíbí, navštivte stránku Instalace, kde naleznete podrobného průvodce instalací Ubuntu. Pokud byste měli problémy se spuštěním nebo instalací Ubuntu, konzultujte stránku FAQ/Instalace.

Spuštění a instalace Ubuntu z USB flash disku

Instalační obrazy Ubuntu můžete také pomocí speciálních nástrojů nahrát na flash disk (USB klíčenku) a nainstalovat si tak Ubuntu i bez DVD mechaniky. Podívejte se na stránku Instalace/z flash disku jak máte postupovat. Flash disk nechejte v počítači a restartujte počítač. Hned po restartu by se vám měla zobrazit tabulka s možností spustit systém Ubuntu (pokud se nezobrazí, čtěte Zavedení systému z CD). Nemusíte mít strach o svůj současný operační systém, v klidu si Ubuntu vyzkoušejte, vašich dat se ani nedotkne. Jestliže se Vám Ubuntu po vyzkoušení zalíbí, navštivte stránku Instalace, kde nalezenete podrobného průvodce instalací Ubuntu. Pokud byste měli problémy se spuštěním nebo instalací Ubuntu, konzultujte stránku FAQ/Instalace.

Přechod na Ubuntu


Předtím než začnete

 1. Přímo přejít na Ubuntu 18.04 Bionic Beaver je možné z vydání Ubuntu 16.04 LTS a z vydání Ubuntu 17.10.
 2. Před přechodem se ujistěte, že máte nainstalovány všechny aktualizace dostupné pro vaši verzi Ubuntu.
 3. Před přechodem je doporučeno (ale není nezbytně nutné) přečíst si Poznámky k vydání pro Ubuntu 18.04, které popisují upozornění a dočasná řešení pro známé problémy v této verzi.
 4. V nové verzi se zachovají veškerá nastavení předchozího systému, ale může se stát, že se odinstalují některé programy, které již nejsou v oficiálních repositářích.

Máte-li připojení k Internetu, můžete na nové vydání systému přejít velice jednoduše, a to podle níže uvedeného postupu.

 1. Spusťte si Centrum softwaru pro Ubuntu a z jeho nabídky zvolte Upravit → Zdroje softwaru....
 2. V nástroji Zdroje softwaru přejděte na kartu Aktualizace a zde ve spodní části okna nastavte Zobrazovat upozornění na nové verze Ubuntu na Pouye pro verze s dlouhodobou podporou (LTS).
 3. Spusťte Správce aktualizací, klikněte na tlačítko Zkontrolovat pro kontrolu nových aktualizací.
 4. Pokud existují nějaké aktualizace připravené k instalaci, použijte tlačítko Nainstalovat aktualizace pro jejich instalaci a poté stiskněte opět Zkontrolovat.
 5. Jakmile nainstalujete všechny dostupné aktualizace, objeví se zpráva informující vás o dostupnosti nového vydání, podobná následující:
 6. Klikněte na Přejít na vyšší verzi.
 7. Následujte instrukce na obrazovce.

Ubuntu 18.04 "Bionic Beaver" pro servery

Server Edition

Ubuntu 18.04 je vydání Ubuntu (z dubna 2018). Jedná se o LTS verzi s dlouholetou podporou (5 let). Další informace najdete v poznámkách k vydání.

Jedná se o systém určený pro odborníky (systém nemá grafické prostředí a pracuje se v příkazovém řádku)!

Instalace Ubuntu pro Server

Ubuntu je distribuováno jako soubor ISO, což je obrazu disku DVD. Podívejte se na stránku Jak vypálit ISO pro návod na vypálení DVD.

Použití této verze Ubuntu předpokládá určité znalosti. Na Wiki je pro servery vyhrazena celá jedna část.