Novinky v Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx je v pořadí již dvanáctým vydáním Ubuntu. Jedná se také o třetí vydání s prodlouženou podporou (tzv. LTS). Uživatelům přináší tradičně kvalitní svobodný operační systém pro každodenní použití vhodný jak na osobní počítače, tak notebooky, tak servery.

Přechod ze starších vydání Ubuntu

Přímý přechod je možný z vydání Ubuntu 9.10 Karmic Koala a Ubuntu 8.04 Hardy Heron. Přesný postup naleznete v samostatném návodu.

Poznámky k vydání

Pro seznam známých problémů a některých systémových změn navštivte poznámky k vydání.

Novinky od Ubuntu 9.10

Nový design

Po více jak třech letech přichází Ubuntu s kompletní změnou vzhledu a designu. Kocept Human, který je tu s námi již od vydání Ubuntu 6.06 Dapper Drake, byl opuštěn a jako nový byl zvolen tzv. Light, který přináší odklon od tradiční hnědooranžové spíše modernějším odstínům šedé. Změna se netýká jen vzhledu samotného Ubuntu (kde naleznete tmavý motiv Ambiance), ale také celého projektu - těšit se tak můžeme například z nového loga Ubuntu, nové grafiky stránek a různých dalších materiálů.


Nové Logo Ubuntu
Nové Logo Ubuntu

Nový tmavý vzhled Ubuntu
Nový motiv Ambiance

Start systému

Výrazného zrychlení se dočkal start celého Ubuntu. Na vybraných strojích bylo dosaženo rychlosti startu do deseti vteřin a obecně se pohybuje (včetně načtení grafického rozhraní) kolem 15 až 20 vteřin. O atraktivní grafické zpracování zavádění systému se stará systém Plymouth.

Nové aplikace

Simple Scan

Do základní instalace přibyl jednoduchý program na skenování dokumentů. Simple Scan nahrazuje dříve používaný XSane, který byl pro mnoho uživatelů příliš komplexním nástrojem nevhodným pro rychlé skenování bez potřeby dalších úprav.


Program Simple Scan
Jednoduché skenování se Simple Scan

PiTiVi

Další z nových programů představuje PiTiVi - uživatelsky přívětivý nelineární editor videa.


Videostřižna PiTiVi
Videostřižna PiTiVi

Společenské sítě

Jednou z větších novinek v Ubuntu je integrace společenských (sociálních) sítí. V základní instalaci tak naleznete program Gwibber, který slouží pro správu mnoha různých sítí (včetně Facebooku, Twitteru, Identi.ca a dalších) a nové zprávy můžete jednoduše posílat z MeMenu v horním panelu.


Gwibber a MeMenu
Sociální sítě v Ubuntu

Ubuntu One Music Store

Dohoda mezi společností Canonical a prodejcem hudby 7digital přináší uživatelům Ubuntu jedinečnou možnost nakupovat hudbu bez DRM přímo z hudebního přehrávače (zatím jsou podporovány pouze přehrávače Rhythmbox a Banshee). Nákup je provázán se službou Ubuntu One, takže nejsou třeba žádné další registrace a nakoupenou hudbu máte rovnou zazálohovanou ve svém internetovém úložišti. Ceny jsou příznivé i pro české uživatele a mezi nabízenými interprety naleznete i některé české (např. Jarka Nohavicu).


Ubuntu One Music Store
Music Store v přehrávači Rhythmbox

Další novinky

 • Systém
  • Linux 2.6.32.9
  • Xorg 7.5
 • Úplné odstranění systému Hal
 • Grafické karty NVidia
  • Jako výchozí ovladač Nouveau (bez podpory 3D)
  • Vylepšený systém alternativ pro nesvobodné ovladače
 • Z výchozí instalace odstraněn Gimp

Recenze

Další informace o novém Ubuntu 10.04 můžete najít v recenzých na oblíbených linuxových serverech.