Poznámky k vydání Ubuntu 11.04

Poznámky k vydání Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) jsou přehledem vlastností Ubuntu 11.04 a jeho variant.

Přehled vydání

Ubuntu 11.04 přináší na počítače (desktopy a note/netbooky) jednotné rozhraní vytvořené na novém základě jménem "Unity". Tato verze přináší sjednocení Ubuntu Netbook Edition na všechna zařízení.

Jsou poskytovány vývojářské nástroje pro vybrané Texas Instruments (TI) ARM platformy, zejména pro PandaBoard a BeagleBoard.

Ubuntu Server 11.04 je jednodušší na rozběhání a snižuje spotřebu energie. Ubuntu Server 11.04 pro UEC a EC2 obsahuje nový kernel a vylepšené spouštěcí and konfigurační možnosti.

Rodina Ubuntu 11.04 obsahující Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Mythbuntu a Ubuntu Studio obsahuje také mnoho oprav a vylepšení oproti dřívějším verzím.

Změny v Ubuntu

Nové vlastnosti

Unity je nové výchozí prostředí pro Ubuntu. Spouštěč a hlavní panel Unity obsahuje mnoho nových vlastností, například řazení ikon přetahováním (drag-&-drop), ovládání klávesnicí, spouštění aplikací klávesovými zkratkami, kontextové menu pro kliknutí pravým tlačítkem myši a přepínání mezi běžícími aplikacemi.

Ovládací panel Ubuntu One nyní umožňuje výběrovou synchronizaci, a ikona spouštěče nyní ukazuje průběh sychronizace. Rychlost přenosu souborů se také významně zvýšila.

Centrum softwaru nyní umožňuje uživatelům "známkovat & hodnotit" nainstalované aplikace a sdílet hodnocení přes sociální sítě v programu Gwibber Gwibber. Centrum softwaru má také mnoho jiných zlepšení.

Programy pro prostředí GNOME mají nový posuvník který zabírá mnohem méně místa.

Aktualizované aplikace

Ubuntu 11.04 přichází s nejnovějším Firefoxem 4.0 jako hlavním internetovým prohlížečem.

Výchozí kancelářský balík OpenOffice.org byl v Ubuntu 11.04 nahrazen LibreOffice 3.3.2.

Novým přehrávačem hudby je Banshee 2.0, které nahradilo Rhythmbox a je nyní integrováno do ovladače hlasitosti.

Vylepšení pod povrchem

Ubuntu 11.04 je postaveno na stabilním jádře 2.6.38.2. Zdůrazníme upstreamové opravy AppArmor, podporu pro Intel IPS (Intelligent Power Sharing), odstranění Big Kernel Lock (velkého jaderného zámku), vylepšení souborového systému Btrfs, Ext4, a XFS, a samozřejmě aktualizace ovladačů pro starý i nový hardware.

X.org 1.10.1 a Mesa 7.10.2 jsou nové verze obsažené v 11.04. X server obsahuje možnost multidotykového ovládání (XInput 2.1). Qt toolkit také obsahuje testovací podporu pro vícedotekové ovládání.

The GNU toolchain has transitioned to be based off of gcc 4.5 pro architektury i386, amd64 (x86_64), ARM omap3/omap4 a PowerPC.

Všechny hlavní balíky jsou nyní vytvářeny a jsou instalovatelné Pythonem 2.7.

dpkg 1.16.0-pre přináší změny z nadcházejícího vydání Debian 1.16.0 dpkg, jako je práce s multiarchitekturálními balíky.

Upstart byl aktualizován na 0.9.7-1. Přináší mnoho nových funkcí: je nyní "chroot-aware", obsahuje podporu pro základní zobrazní událostí, dva nové initctl příkazy (show-config, check-config), poskytuje dvůj socket, poslední verze D-Bus nově umožňuje službám spouštět se přes Upstart a podporu souborů. Více detailů lze nalézt na Upstart Technical overview.

Ubuntu na ARM

Obrazy pro Netbooky

Předinstalované obrazy Ubuntu Netbook pro ARM přichází s výchozím prostředím unity-2d, které přináší zlepšenou použitelnost uživatelského rozhraní Unity na slabý grafický výkon 2D hardwaru.

*Nové* Headless obrazy

Jako odpověď na dlouhotrvající požadavky komunity, Ubuntu Headless image je nově dostupný pro omap3 a omap4 hardware. Tento obraz je plně nastavitelný pro běh a konfiguraci přes sériový port a obsahuje minimální textový instalátor.

Detailníí seznam vlastností a známých problémů ARM obrazů je k nalezení zde.

Ubuntu Server

Nové vlastnosti

Byly přidány aplikace cobbler a mcollective, které umožňují jednodušší správu serveru.

PowerNap 2.0 používá novou metodu snížení spotřeby energie a umí nově monitorovat uživatelskou (konzole, myš, klávesnice), systémovou (zatížení, procesory, IO) a siťovou activitu (wake-on-lan, udp a tcp porty).

Výchozí dhcpd server byl aktualizován z dhcp3 na isc-dhcp (verze 4).

Eucalyptus je nyní v posledním stabilním vydání (2.0.2) s bezpečnostními a běhovými opravami.

OpenStack (nova) v Universe je technologický náhled posledního vydání 2011.2 (Cactus).

Cloud images

Ubuntu Server je nyní dostupný pro UEC a EC2.

cloud-init byl aktualizován na 0.60. Tato verze obsahuje podporu pro změnu velikosti kořenového systému souborů při prvním bootu, přidává minimální podporu OVF transportu (iso) a umožňuje nastavení hostname při prvním bootu. Nastavení oprávnění bylo přidáno do cloud-config a cloud-init.

Cloud images nyní mají podporu pro běh jako LXC host.

Některé z podporovaných technologií byly zabaleny a přidány, jsou to Cassandra 0.7.0, ZeroMQ, Membase, and XtraBackup.

Obrazy jsou ověřené pro běh v OpenStack (nova) cloud.

Kubuntu

Kubuntu 11.04 podporuje poslední KDE software díky KDE Platform a Plasma 4.6.2.

Kubuntu nově poskytuje funkční sdílení souborů protokolem Samba, který umožňuje správu sdílení z přímo z dialogu Vlastnosti každého adresáře.

Nový správce překladů umožňuje přidávat, mazat a spravovat jazyky systému přímo z Nastavení systému.

Aktualizovaný system-config-printer-kde přináší množství oprav nástroje pro správu tisku v Kubuntu.

Pro detaily navštivte http://www.kubuntu.org/news/11.04-release.

Xubuntu

Pozadí Xubuntu bylo v tomto vydání změněno. Pozadí je koncipováno pro lepší integraci s Graybird tématem.

Instalační průvodce byl aktualizovám a zobrazuje to nejlepší z Xubuntu 11.04 Natty Narwhal.

Bylo aktualizováno téma Elementary Xubuntu včetně ikonek.

Xubuntu defaultně používá Droid font, protože je jednoduchý a dobře čitelný.

Je obsaženo nové Xfce 4.8. Nabídky v Xfce 4.8 jsou nyní upravovatelné libovolným editorem podporujícím freedesktop.org standardy. Doporučený editor je alacarte.

Edubuntu

Edubuntu 11.04 si můžete vyzkoušet přímo ve vašem prohlížeči na http://www.edubuntu.org/weblive (je dostupné i klasické Ubuntu 11.04).

WebLive je také integrováno do Správy softwaru Ubuntu. Klidně si vyzkoušejte nejpopulárnější aplikace bez instalace na váš počítač pouhým kliknutím na tlačítko "Vyzkoušet".

Instalátor nyní obsahuje krok umožňující uživatelům vybrat které aplikace se nainstalují do systému.

Edubuntu používá Arkose, které poskytuje ochranu systému před staženými aplikacemi.

Nové balíky programů v Edubuntu obsahují Pencil, Geogebra, Calibre, LibreCAD, Freemind a Stellarium.

Vylepšení vzhledu obsahuje nové pozadí a LDM téma při instalaci LTSP z instalátoru Edubuntu. Textový boot nově zobrazuje "Edubuntu" namísto "Ubuntu". Vysouvací menu obsahují nové ikonky a více ladí s položkami menu.

Edubuntu 11.04 vychází s klasickým Gnome desktopem, ale Unity je také dostupné jako volba v instalátoru.

Pro více detailů o tom, co bylo změněno v Edubuntu 11.04, navštivte http://www.edubuntu.org/news/11.04-release .

Ubuntu Studio

Byly aktualizovány výběry úloh během instalace. Zvukové úlohy byly rozděleny na dvě skupiny: tvorba a přehrávání.

Aktuálně Ubuntu Studio jede na generickém jádře. Spolupracujeme s Ubuntu Kernel Team na získání a -lowlatency jádře do archivů. Prozatímní -lowlatency kernel je dostupný v Allesio Bogani-niho PPA.

Network-manager byl nahrazen gnome-network-admin.

Balíčky v Ubuntu Studio jsou nyní ještě více zaměřeny na podporu určitých úkonů a jejich zpracování.

Ubuntu Studio zatím nepoužívá Unity. Uživatel se přihlašuje do klasického prostředí Gnome2 (gnome-panel).

Mythbuntu

Mythbuntu-bare (Záloha a Obnova databáze a konfiguračních souborů) a zásuvný modul Mythbuntu Control Center má nyní schopnost naplánovat denní, týdenní a měsíční zálohy.

Zařízení s Androidem a iOS lze použít jako dálkové ovladače.

MythTV 0.24 je nyní integrováno do každého sestavení.

Instalace

Přehled

Příprava počítače pro Ubuntu je nyní ještě jednodušší díky větším možnostem rozdělení disku. Každá možnost poskytuje detailní popis pro jasné pochopení vybrané akce, která bude následovat.

Ubuntu můžete přeinstalovat nebo aktualizovat z již existující instalace Ubuntu, pokud je váš počítač připojen na Internet.

Stažení

Obrazy 11.04 můžete stahovat z oficiálního českého zrcadla:

Ostatní sestavení Ubuntu můžete najít na následujících odkazech:

Systémové požadavky

Ubuntu 11.04 potřebuje minimálně 384 MB RAM paměti pro Ubuntu Desktop. Nezapomeňte, že určitá část paměti může být nedostupná protože ji používá grafická karta. Pokud má váš počítač minimální množství paměti, instalační proces bude trvat déle než normálně; ovšem skončí úspěšně a systém bude rovnocenný jako při normální instalaci.

Minimální množství paměti pro Ubuntu Server 11.04 je 128 MB RAM.

Systémy s menším než požadovaným množstvím paměti mohou mít problém s grafickým instalátorem, v tom případě je doporučeno použít "alternate install CD".

Povýšení systému

Z Ubuntu 10.10

Pro povýšení systému z Ubuntu 10.10 na desktopových systémech smáčkněte Alt+F2, napište "update-manager" (bez uvozovek) a potvrďte klávesou Enter. Správce aktualizací zobrazí zprávu "Je dostupné nové vydání '11.04 '". Klikněte na Upgrade a následujte instrukce na obrazovce.

Pro povýšení z Ubuntu 10.10 na serverových systémech nainstalujte "update-manager-core" (není li nainstalován). Poté spusťte "sudo do-release-upgrade" a následujte instrukce. Všimněte si, že povýšení serverového systému je nyní robustnější a automaticky řeší neočekávané problémy, například přerušení internetového připojení.

Stejné pokyny platí i pro ostatní deriváty Ubuntu (jako je Kubuntu, Xubuntu, a jiné)

Pro více informací si přečtěte pokyny na:

Z ostatních vydání Ubuntu

Uživatelé ostatních (starších) vydání musí nejprve aktualizovat na 10.10, a poté na 11.04.

Pro více informací o povýšení na 10.10, navštivte:

Známé problémy

Boot, instalace a po-instalaci

 • Je problém s vytvářením bootovacího USB disku Ubuntu 10.04.2 (nebo staršího) z Ubuntu 10.10 nebo 11.04. Bootování z USB disku je možné, ale je nutné problém obejít napsáním "help" a smáčknutím Enter. (Bug:645818)

 • Oddíl se swapem je během některých instalací nepoužitelný (nenastavené UUID). Tento problém se stále ověřuje. (Bug:709363)

 • Funkce return_to_partitioning se spouští a ukončuje vpořádku, ale zdánlivě zhavaruje po partman-commit a inicializace partman. (Bug:740903)

 • Během bootování, při výzvě cryptsetupu o heslo, každý napsaný znak vyvolá opakování výzvy. (Bug:566818)

 • Při výběru rozložení klávesnice v Ubiquity není možné získat správný výběr. (Bug:656777)

 • Po výběru "Pokračovat ve zkoušení" místo "Restartovat ihned" není k dispozici grafická volba pro restart. (Bug:657086)

 • Existuje několik kosmetických efektů které ruší instalační slideshop (Bug:529201, Bug:628159) a některé překlady nejsou dostupné (Bug:644736, Bug:758739).

 • Některé systémy instalované root filesystemem na iSCSI disk nenabootují, přesto tato chyba není vždy reprodukovatelná. (Bug:728088)

 • Systém občas zhavaruje při restartu po dokončení instalace a kliknutím na "Restartovat ihned". (Bug:712654)

 • Pokud instalujete verzi amd64+mac, prosím nepoužívejte LVM. Také se vyhněte více instancím systému. (Bug:745960)

 • Přednastavení klávesnice fungující v předchozí verzi Ubuntu nyní nebude dále fungovat. Místo console-setup/layoutcode, console-setup/variantcode, console-setup/modelcode, a console-setup/optionscode, potřebujete přednastavit keyboard-configuration/layoutcode, keyboard-configuration/variantcode, keyboard-configuration/modelcode, a keyboard-configuration/optionscode. (Bug:747854)

 • Výběr "Vytvoření šifrovaných disků" v alternate/server instalátoru vytvoří nové šifrované disky a zničí všechna předchozí data. Zatím neexistuje cesta jak opětovně připojit již existující disk během instalace, snad se to vyřeší do příštího vydání. (Bug:420080)

 • Někteří uživatelé bootující stroje ze sítě pomocí PXE, a používají LOCALBOOT zařízení v Syslinuxu, zjistili že neexistuje argument který úspěšně zajistí lokální boot. Syslinux poskytuje chain.c32 COM32 obraz který je méně závislý na detailní implementaci PXE BIOSu. (Bug:625383)

 • Pokud není během instalace dostupný insternet, instalátor destop CD nabízí k instalaci software třetích stran a aktualizace. Tyto volby z principu nemohou bez internetu fungovat. (Bug:651932)

 • Ruční vstup bodu připojení (mount point) v instalátoru desktop CD neakceptuje vstup z klávesnice. Rozbalovací seznam funguje, lze vybrat různé standardní přípojné body a jejich zkopírování a vložení do vstupního pole stále funguje. Toto bylo zjištěno příliš pozdě na opravu v 11.04. oddíly můžete připojit poté ručně, nebo použijte alternate install CD. (Bug:769043)

btrfs

Souborový systém btrfs je v tomto vydání pouze experimentálně. Můžete ho instalovat a používat, ale počítejte s mnoha problémy. je doporučeno ho používat pouze pokud jte ochotni pomoci hledat a hlásit problémy a jejich řešení.

 • Jak připomíná btrfs wiki : "Nezapomeňte, že Btrfs dosud nemá nástroj fsck který opraví problémy. Ikdyž je Btrfs stabilní na stabilním stroji, stále je tu možnost neopravitelného poškození souborového systému, zejména pokud vypadne napájení disku a nestihne se vše správně zapsat. Toto bude opraveno s příchodem nástroje fsck."

 • Pád během instalace na btrfs oddíl v live CD. (Bug:759503)

 • GRUB nenalezne btrfs instalaci v zašifrovaném disku a havaruje kvůli špatným parametrům jádra. (Bug:757631)

 • Ostatní instalace Ubuntu na btrfs nejsou nalezeny a přidány do boot menu. (Bug:764893)

 • Pokud je btrfs použito pro /boot, tak mezera mezi začátkem disku a začátkem prvního oddílu musí být větší než tradičních 63 sektorů. Dobrým moderním nastavením je 1 MiB. (Bug:774217)

Povýšení z Ubuntu 10.10

 • V některých případech (částečně při použití jiných než výchozích parametrech jádra), povýšení z Ubuntu 10.10 ukazuje výzvu pro řešení konfliktů v konfiguračním souboru /etc/default/grub i pokud nebyl ručně změněn. Provedení sloučení by mělo bát dostačující, ale mělo by být zkontrolován nastavení /etc/default/grub jestli vypadá správně. (Bug:759545)

 • Pokud je manuýálně nainstalován PAE kernel (například pro použití > 4 GB RAM) a zároveň jsou nainstalovány proprietární NVidia ovladače, je potřeba ručně nainstalovat balík "linux-headers-generic-pae" po dokončení povýšení ale ještě před restartem. Pokud ne, povede to k zamrznutí systému při bootu. Pro opravu zvolte "recovery" instanci z boot menu a nainstalujte tento balík použitím: "apt-get install linux-headers-generic-pae". Bug:772226.

Grafika a zobrazení

 • Video ovladač Nouveau obsahuje změnu ABI ale postrádá změnu číselného označení. Následné verze jsou v Debianu jako 'libdrm-nouveau1a'. Buďte opatrní při aktualizacích z PPA která obsahují balíky libdrm.
 • NVidia-graphics-driver na kartách 8600 GTS potřebuje pro fungování volbu "NoPowerConnectorCheck". (Bug:522588)

 • Chyba videa "[drm:radeon_ttm_backend_bind] *ERROR* failed to bind 1772 pages" během instalace (Bug:557261 and Bug:656486)

 • Na některých systémech špatná interakce mezi Unity, GL ovladačem a jádrem způsobuje zamrznutí systému. (Bug:740126)

 • Na některých systémech, může být rozbité rozlišení po přepínání mezi externími monitory za běhu Unity (Bug:753971)

 • V některých případech na systémech vybavených nvidia GPU jádry, může být aktuální nebo maximizované okno bílé (prázdné). (Bug:763680)

 • Některé aplikace jako Chromium, Xchat nebo Opera mohou způsobovat artefakty ve vlastním okně. (Bug:753369)

Desktop

 • Nautilus zůstavá otevřený pokud je nainstalovaný plugin ubuntu one (Bug:674876)

 • Při startu live sezení na systému bez 3D podpory není zobrazen GNOME panel. Obejít to lze stisknutím Alt+F2 a zadáním gnome-panel --replace. Na nainstalovaných systémech můžete vybrat sezení "Ubuntu Classic (Bez efektů)". (Bug:711378)

 • Při přepínání mezi okny Orca nepřehrává názvy zobrazených oken. (Bug:724093)

 • V klasickém sezení gnome-panel někdy zhavaruje při načítání appletů. (Bug:716714)

 • Na ARM strojích padá z různých důvodů Unity 2D. (Bug:739386)

 • Unity se nechová korektně pokud je nastavení DRI v ~/.drirc (Bug:745996)

 • Unity dosud nepodporuje focus-follows-mouse/sloppy-focus/point-to-click. Povolení těchto vlastností může způsobit neočekávané chování. (Bug:674138)

 • Funkce Vyhledávání v Unity nepodporuje vstup přes ibus (Bug:66377, 746761); výsledky v CJK lokalizacích nejsou podporovány (Bug:745243) - Tyto limity budou řešeny v následující aktualizaci (3.8.14) a budou vydány jako SRU.

 • Libreoffice nemá tlačítka minimizovat/maximalizovat/zavřít. (Bug:728927) - SRU toto může rychle vyřešit.

 • Lupy třetích stran 3rd nemusí fungovat správně při spuštění. (Bug:758839) - Obejít to lze restartem Unity s parametrem --replace, oprava bude dostupná v SRU

 • V některých případech nefungují zkratky SUPER+1..9. (Bug:768076) - Pro odstranění problém spusťte terminál CTRL+ALT+T.

 • Okno Dash se může špatně objevit pod oknem ve fullcseenu. (Bug:763680)

 • Někdy ikonky aplikací v systray zmizí pod panel. (Bug:753369)

 • "stracciatella GNOME session" používá nové malé posuvníky místo klasických. (Bug:766660)

 • Nové Ayatana Scrollbars jsou nyní defaultně povoleny. Pro některé aplikace jsou ovšem zakázány, viz https://wiki.ubuntu.com/Ayatana/ScrollBars#Blacklist

Obecně doporučované HW konfigurace pro Unity jsou dostupné na: https://wiki.ubuntu.com/DesktopExperienceTeam/UnityHardwareRequirements

Trackpady, dotykové obrazovky, myši, klávesnice

 • Ovladače -synaptics dostaly nový akcelerační mechanizmus. Uživatelé trackpadu mohou pozorovat snížení (nebo zvýšení) rychlosti posunování. Vymýšlíme možnosti nastavení tohoto chování.
 • Ovladač -evdev dále nepodporuje emulaci prostředního tlačítka myši. Zařízení bez prostředního tlačítka je již velmi málo. Emulační režim způsobuje klikání ikdyž to není nutné, tato změna přinese zlepšení všem uživatelům. Pokud máte myš bez prostředního tlačítka, prosím prostudujte tipy s 2-tlačítkovými myšmi. (Bug:710762)

 • Trackpady nově umí dynamické posunování. Pokud ťuknete pro posun a poté smáčknete klávesu jiného směru, bude výsledkem nepředvídatelné chování aplikace. (Bug:728643)

 • Ovladač -evtouch už nebude dostupný kvůli nedostatku podpory vývojářů. Uživatelům je doporučeno přejít na výchozí -evdev ovladač. Prosím navštivte soubor nahlášených chyb v -evdev ovladači pokud najdete chybějící či chybovou funkci.

Jádro Linuxu

 • Toshiba NB305 po probuzení na 5 minut zamrzne. Lze obejít nastavením parametrů kernelu "nohz=off highres=off" při bootování. (Bug:508516)

 • Modely ThinkPad BIOS/EC mohou mít nepodporovaný firmware. (Bug:745363)

 • Na některém hardwaru povolení úspory energie pro SATA řadiče může způsobit chyby disku a poškození dat. (Bug:539467)

 • Na amd64/Mac je hlavní obrazovka (iMac display) detekována ovladačem radeon jako výstup eDP-0, jménem 'Color LCD'a je připojena. (Bug:542660)

 • X blikne s dmesg: "[drm:drm_edid_block_valid] *ERROR* EDID checksum is invalid". Přerušovaně obrazovbka černá po některém z probliků. (Bug:712075)

 • Na 32 bit t1.micro serverech, instance zamrzne během instalace Sun java. (Bug:634487)

 • Plná obrazovka chyb jako je: "[drm:radeon_ttm_backend_bind] *ERROR* failed to bind 1772 pages" může být k vidění během restartu z liveCD. (Bug:656486)

 • Samsung N150 po probuzení zamrzne na dobu neurčitou. Lze obejít nastavením "intel_idle.max_cstate=3" jako paramteru jádra při bootování. (Bug:640100)

 • 10-30% zvýšení spotřeby energie. (Bug:760131)

Správce softwaru

 • Při odhlášení počítače jsou balíky smazány, ale položky v sources.list zůstanou. (Bug:723911)

Ubuntu Server

 • Uživatel je vyzván k aktualizaci původního nastavení grubu během povýšení systému. (Bug:759545)

 • Výzva k heslu pro Cryptsetup během bootování: každý znak vyvolá novou výzvu. (Bug:566818)

 • Pokud je nastaveno Apache se zašifrovaným SSL klíčem, system se nyní ptá na heslo během bootu. To je odlišné chování od předchozích verzí které jednoduše nenastartovaly apache. (Bug:582963)

 • PowerNap neumí obnovit akci v PowerSave režimu po powernap-now. (Bug:768598)

Ubuntu Server pro UEC a EC2

 • Instalace Javy na 32 bit t1.micro instanci zamrzne, můžete nainstalovat Javu na tl.small a pak ji rozšířit (viz comment #13 pro detaily). (Bug:634487)

 • Uživatel vyzván k zadání sudo při upgradu ec2/uec obrazu. (Bug:768625)

Ubuntu ARM

 • V souvislosti s chybou OMAP4 video ovladače se může stát že obrazovka ztratí sychonizaci a skončí v černém obrazu. Obejít tento stav lze přepnutím tty (ctrl+alt+F1 a přepnutím zpět do X pomocí ctrl+alt+F7). (Bug:746133)

 • Na OMAP4 pandaboard inicializace zvuku nefunguje korektně kvůli přehazování mezi udev a upstartem. Použitím "alsaucm set _verb HiFi" a "sudo alsactl store" v terminálu to lze zprovoznit. Připravuje se aktualizovaný balík alsa-utils který toto opravuje automaticky. (Bug:746023)

 • OMAP3 CPUs neběží ve výchozím stavu na plný výkon. Dokud bude vyžadován mpurate parametr na každém obrazu, hodnoty pro různá OMAP3 CPUs nebudou správné. Obejít to lze editací /boot/boot.script a spuštěním "sudo flash-kernel". Změna bude se projeví po restartu. (Bug:771537)

 • Balíky Libreoffice databáze nelze aninstalovat na ARM systémy kvůli chybějící podpoře v metadatech balíku, opravené balíky budou k dispozici v repozitáři natty-update (Bug:770627)

 • Kompilátor GCC defaultně změnil zkratky vydání ARM architektury vyjmutím volby což může způsobit problémy s některými binárkami. Lokálně připravené balíky budou sestaveny bez nastavení volby shrink-wrap. Binárky v tomto archivu nebyly testovány kvůli chybám spojeným s touto volbou. (Bug:736081)

 • Na platformě ARM update-initramfs -c neupraví zavaděč systému. (Bug:701698)

Kubuntu

 • Během instalace Kubuntu z Wubi druhá část instalace po restartu nezobrazuje průběh instalace. Instalace se dokončí a po restartu Kubuntu funguje. (Bug:758614)

 • Při restartování Kubuntu Live CD v jiném jazyce než je angličtina jsou k vidění chyby před nastartováním destopu. (Bug:656486)

 • Existující Kubuntu je v grubu zobrazeno dvakrát. (Bug:759459)

 • Po vytvoření nového uživatele v Kubuntu je uživatel při prvním přihlášení vyzván ke změně hesla. A zde je chyba která brání zadání nového hesla. X server musí být restartován před přihlášením nového uživatele, ovšem po restartu X serveru se uživatel může přihlásit normálně. (Bug:641712)

 • Kernel může zhavarovat (kernel panic) při pokusu o instalaci na btrfs oddíl v live instalátoru. (Bug:759503)

 • kded4 po probuzení nefunguje (Bug:515138)

Xubuntu

 • Existuje chyba v "session-menu" pluginu pro Xfce4. Pro restart nebo vypnutí z VirtualBoxu, se musíte nejprve odhlásit. (Bug:711571)

 • Při povyšování Xubuntu z 10.10 na 11.04
  • V Xubuntu, update-manager zhavaruje při pokusu o upgrade from 10.10, příkaz sudo do-release-upgrade je řešením. (Bug:756763)

  • Network-manager nemá ikonku po povýšení systémuna Xubuntu 11.04 (Bug:759608)

Edubuntu

 • Neexistuje Edubuntu AMD64+mac obraz pro Edubuntu. Uživatelé Apple hardwaru mohou použít 32bit verzi Edubuntu.
 • Chyba v instalátoru požaduje pro Edubuntu 14.1GB místo of 6-7GB paměti. (Bug:771401)

 • Při použití Edubuntu 11.04 s LTSP, Unity je vždy vychozím sezením ikdyž nebylo zvoleno při instalaci. (Bug:770323)

 • Nejsou přeloženy možnosti instalátoru (výběr Unity/LTSP a výběr balíků). (Bug:771268)

 • Výchozí prostředí Edubuntu LTSP (obsahuje LTSP live) nepoužívá systémové překlady. Toto lze zprovoznit poinstalačním nastavením "LANGUAGE" parametru do hledaného překladu /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/lts.conf (Bug:771270)

Ubuntu Studio

 • Žádné známé problémy.

Mythbuntu

 • Žádné známé problémy.

Ostatní poznámky

Pokud chcete pomoci s vývojem Ubuntu, podívejte se na možnosti pomoci: http://www.ubuntu.cz/komunita/zapojtese .

Vaše komentáře, hlášení chyb, opravy a návrhy nám pomáhají zlepšit toto a všechna budoucí vydání Ubuntu. Návod ja k na to můžete nalézt na: https://help.ubuntu.com/community/ReportingBugs .