Novinky v Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal je v pořadí již čtrnáctým vydáním Ubuntu. Uživatelům přináší tradičně kvalitní svobodný operační systém pro každodenní použití vhodný jak na osobní počítače, notebooky i servery.Přechod ze starších vydání Ubuntu

Přímý přechod je možný pouze z vydání Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Přesný postup naleznete v samostatném návodu.

Poznámky k vydání

Pro seznam známých problémů a některých systémových změn navštivte poznámky k vydání.

Novinky od Ubuntu 10.10

Vzhled

Zde došlo k tolik diskutovanému přechodu na Unity (náhrada za klasický Gnome panel, Shell). Nicméně toto vydání stále běží na Gnome 2.32 a je možné použít i klasické rozhraní, které znáte z předchozích vydání - stačí si pouze vybrat sezení při přihlášení do systému.

Tímto krokem, kdy Unity je používáno jako základní uživatelské rozhraní, které bylo původně vyvíjeno pro netbooky, se tato speciální vydání spojila s vydáními pro klasické desktopy.

O samotném Unity by se dal napsat samostatný článek. Kompletní návod, užitečné tipy a triky naleznete na naší české Wiki.

Celkovy_pohled_unity
Celkový pohled na nové Unity

Centrum Softwaru

V této verzi se zapracovalo nejenom na samotném spuštění, které trvalo v předchozích vydáních relativně dlouhou dobu, ale bylo zlepšeno i samotné vyhledávání (více relevantních výsledků). Pro samotné centrum softwaru přibylo několik nových funkcí:

  • hodnocení softwaru
  • recenze softwaru
  • sdílení vlastních zkušeností přes sociální sítě, konkrétně Gwibber

Celkovy_pohled_unity
Centrum softwaru s recenzí

Ubuntu One

Pro Ubuntu One přibyla samostatná ikona v launcheru, která zobrazuje stav právě probíhající synchronizace. Samotná synchronizace je celkově rychlejší, díky změněné logice vyhledávání v adresářích - nově lze i určit, které položky se synchronizují.

Banshee

Banshee je výchozím přehrávačem hudebních souborů. Je integrován do ovládání hlasitosti.

Banshee
Banshee v ovládání hlasitosti

Recenze a zajímavé články