Novinky v Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot je v pořadí již patnáctým vydáním Ubuntu. Uživatelům přináší tradičně kvalitní svobodný operační systém pro každodenní použití vhodný na osobní počítače, notebooky i servery.

Přechod ze starších vydání Ubuntu

Přímý přechod je možný pouze z vydání Ubuntu 11.04 Maverick Meerkat. Přesný postup naleznete v samostatném návodu.

Poznámky k vydání

Pro seznam známých problémů a některých systémových změn navštivte poznámky k vydání.

Novinky od Ubuntu 11.04

Unity 2D

Unity 2D si neklade za cíl být samostatným prostředím s vlastním vývojem – jedná se jen o klon Unity vytvořený bez použití Compizu, který vyžaduje fungující podporu 3D akcelerace. Samotné Unity 2D je vytvořeno s pomocí grafické knihovny Qt a jazyka QML a jako správce oken používá Metacity z projektu GNOME. Ačkoli mu ze začátku chyběly mnohé funkce z jeho 3D bratříčka, v současné době se mu již téměř vyrovná a až na drobné detaily nejde poznat rozdíl. Mezi Unity a Unity 2D by měl být v budoucnu rozdíl pouze na úrovni efektů – tedy pravé průhlednosti prvků, stínů pod okny a tak podobně.

Výchozí aplikace

Největší změnou ve výchozím softwaru se v tomto vydání stane nahrazení poštovního klienta Evolution programem Mozilla Thunderbird. Vyřazení bez náhrady se dočká video editor PiTiVi a také velice kontroverzní nástroj pro odstraňování nepotřebných balíků Computer Janitor. Rozloučit se také musíme se Správcem balíků Synaptic, který Ubuntu provázel již od prvního vydání a letos byl nahrazen Centrem softwaru pro Ubuntu. Do základní instalace naopak přibude nástroj Déjà Dup, který by měl všem uživatelům nabídnout jednoduchou možnost zálohování.

Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird se stal oficiálním poštovním klientem linuxové distribuce Ubuntu. Thunderbird se jako výchozí poštovní klient objevil již v alfaverzích Ubuntu 11.10, které by mělo být dostupné v říjnu. Prozatím se ale spíše zkoumalo, zda je přechod na jiný výchozí klient možný. Nyní bylo společností Canonical, která za Ubuntu stojí, oficiálně potvrzeno, že Thunderbird jako výchozí klient zůstane a nahradí tak Evolution, které však bude i nadále k dispozici v repository. Více podrobností najdete na naší Wiki.

Déjà Dup

Déjà Dup byl zvolen jako výchozí nástroj pro zálohování, nabízí velkou škálu možností, jak zabezpečit vaše data, více podrobností najdete na naší Wiki.

Centrum softwaru pro Ubuntu

Centrum softwaru pro Ubuntu již provází Ubuntu dva roky a s každým vydáním nabývá na síle. Výjimkou není ani toto vydání, kdy se navíc stává jediným grafickým správcem softwaru a mělo by tak nahradit i Synaptic. Z novinek je pro uživatele zajímavé zobrazení nejlépe hodnocených aplikací, možnost upravit (případně i smazat) své recenze u jednotlivých aplikací a také vylepšené vyhledávání, které (v případě neúspěšného hledání) umí napovědět jiné možné varianty.

LightDM

Jednou ze změn, která byla ohlášena již celkem dlouho, je nahrazení dříve používaného správce přihlašování GDM za relativně mladý LightDM. Z pohledu běžného uživatele se změna bude týkat především vzhledu přihlašovacího okna, jelikož LightDM nabízí v tomto ohledu mnohem více možností. Oproti GDM také nepotřebuje načítat žádné knihovny z prostředí GNOME, což ocenili především vývojáři Xubuntu, ve kterém bude LightDM také nasazeno jako výchozí.

Ubuntu Server