Vlastnosti Ubuntu

Ubuntu nabízí uživatelsky velmi přívětivou základnu pro jakoukoliv vaši práci. Má širokou podporu vývojářů nejrůznějšího softwaru. Naleznete v něm předinstalovaný kancelářský balík, grafické i multimediální nástroje a nainstalovat můžete velké množství her nebo nástrojů pro pokročilé uživatele.

Stáhnout Ubuntu

Kancelářský software

Typickým zástupcem v této kategorii, který se nachází také ve výchozích instalacích Ubuntu, je nástroj LibreOffice, kompatibilní s dokumenty Microsoft Office. Můžete tak vytvářet a otevírat dokumenty Microsoft Word, Excel či PowerPoint a dále je sdílet s ostatními. Kromě toho existují i další alternativní kancelářské balíky, jako jsou například WPS Office nebo OnlyOffice. Dále je možné využívat i nespočet online nástrojů, včetně oblíbených Google Dokumentů.

screehshot
screehshot

Prohlížení webu

Známí svou rychlostí a bezpečností dělají Ubuntu a Firefox procházení a práci na internetu opět příjemným zážitkem. Kromě Firefoxu je na Ubuntu možné nainstalovat celou řadu dalších prohlížečů, mezi něž patří například Google Chrome (popř. Chromium) nebo Opera.

Emaily

Ubuntu obsahuje předinstalovaný emailový klient Thunderbird, oblíbenou aplikaci od nadace Mozilly, který zpřístupní vaše emaily přímo ve vašem počítači a to i když nejste zrovna online. Podporuje mnoho protokolů: Microsoft Exchange, Gmail, Hotmail, POP či IMAP, takže se s ním připojíte opravdu kamkoliv. Kromě Thunderbirdu naleznete i další zástupce emailových klientů přímo v obchodě Ubuntu, popřípadě můžete využívat webové rozhraní jak jste zvyklí odjinud.

screehshot

Fotografie

S předinstalovanou aplikací Shotwell můžete rychle a jednoduše importovat, organizovat, upravovat i sdílet, nebo jen prohlížet všechny své fotografie. S aplikacemi jako Gimp nebo Inkscape zase vytváříte profesionální návrhy a ilustrace. A díky skvělé podpoře kamer a mobilních telefonů nebudete potřebovat žádné dodatečné ovadače.

Videa

Na Ubuntu můžete sledovat veškerý svůj oblíbený obsah s aplikacemi pro přehrávání, správu a sdílení videí. Upravujte videa například s nástrojem PiTiVi, který se velice snadno ovládá, a potom si je přehrajte v předinstalovaném přehrávači videí. Nestačí-li vám schopnosti vestavěného přehrávače, nainstalujte si například VLC. V obchodě Ubuntu si můžete vybrat z mnoha dalších přehrávačů a editorů videa.

screehshot
Steam Deck wireframe by Valve: https://gitlab.steamos.cloud/SteamDeck/hardware

Hraní her

S rostoucím množstvím hráčů využívajících Linux a intenzivní podpoře ze strany Valve, jež nejen že podporuje Linux se svou platformou Steam, ale rovněž vyvíjí vlastní herní konzoli s tímto operačním systémem, je pro Ubuntu k dispozici rostoucí množství nativních her. Případně je možné mnohé tituly, které nebyly s nativní podporou vyvinuty, jednoduše spustit skrze Steam Proton, nebo mimo tento herní katalog skrze Wine.

Herní katalogy s podporou Ubuntu

Výše uvedené jsou jen některé z dostupných možností. K dispozici jsou i další herní katalogy, jež nabízí hry s podporou Linuxu.

Podpora her

Na Ubuntu naleznete celou škálu her od klasických hlavolamů po střílečky, strategie a simulátory, které vás zabaví na dlouhé hodiny. Ubuntu podporují tisíce her včetně titulů z platforem GOG a Steam. Vybírejte si z velmi známých a dobře hodnocených titulů jako jsou Dota 2, Civilization VI, Counter-Strike: Global Offensive, Borderlands: The Pre-Sequel, Cities: Skylines, DiRT Rally a další.

Pro maximální výkon nezapomeňte nainstalovat a pravidelně aktualizovat ovladač grafické karty. Dostupnost dodatečných ovladačů pro vaši konkrétní počítačovou sestavu vám umožní ověřit nástroj "Software & Aktualizace", který naleznete v hlavním menu aplikací.

screenshot

Kromě obchodů s hrami je možné nalézt také celou řadu svobodných či bezplatných her přímo v katalogu Ubuntu. Menší část softwaru a her z celé dostupné nabídky si můžete rovněž prohlédnout online v katalogu Snap.

Otevřený operační systém

Zdrojový kód Ubuntu je sdílen veřejně během celého vývojového cyklu. Jsme transparentní s našimi plány pro nadcházející vydání, takže jako vývojář, prodejce nebo výrobce vždy víte co očekávat a můžete s námi pracovat na budování celého ekosystému.

Podporováno společností Canonical

Canonical je mezinárodní dodavatel softwaru, který poskytuje komerční, designovou a technickou podporu pro projekt Ubuntu. Náš tým pro podporu hardwaru se stará o zařízení prodávána přímo s předinstalovaným Ubuntu, která dnes tvoří více než 10% všech prodávaných počítačů.

Začněte ještě dnes

Stáhněte si Ubuntu pro svůj osobní počítač a začněte ho používat ještě dnes, ať již chcete nahradit svůj stávající operační systém nebo provozovat Ubuntu vedle něj.

Získat Ubuntu

Profesionální podpora

Získejte profesionální podporu od Canonicalu. Ta vám zajistí plynulý provoz vašich zařízení s Ubuntu - ať již se jedná o počítač, server či cloud.

Kupte si Ubuntu Advantage

Odnože Ubuntu

Odnože Ubuntu poskytují unikátní způsob, jak poznat Ubuntu. S různým výběrem předinstalovaných aplikací, prostředí a odlišným nastavením, přitom s přístupem ke všem aplikacím a aktualizacím dostupným přímo pro Ubuntu.

Prohlédněte si možné variace Ubuntu