Instalace Ubuntu

Ubuntu si můžete stáhnout a nainstalovat úplně sami, jednoduše a zcela zdarma. Celý proces přitom na většině počítačů zabere pouze pár minut.

Stáhnout Ubuntu

screehshot

Výběr výchozího rozložení klávesnice.

screehshot

Přednastavení způsobu a rozsahu instalace.

screehshot

Možnosti instalace systému na disk.

screehshot

Volba umístění uživatele pro automatickou synchronizaci času i výběr nejlepšího zrcadla repozitářů softwaru pro danou lokaci.

screehshot

Zadání přihlašovacích údajů a názvu počítače.

screehshot

Promítání funkcí systému během dokončování instalace.

Zvolte si mezi instalací z CD/DVD a z USB Flash Disku

Stáhnout Ubuntu Desktop

Ubuntu můžete nainstalovat nejen z CD, ale i z USB Flash Disku. Alternativně je možné provést také instalaci přímo z internetu, viz. oficiální návod (v angličtině).

Pokud jste se rozhodli pro CD/DVD, musíte na něj nejprve vypálit stažený .iso obraz s Ubuntu. Tento nekopírujte ani nijak nerozbalujte, ale pravým tlačítkem nad ním zvolte položku zapsat na disk CD/DVD.
Pokud jste tak již učinili, vložte ho do mechaniky počítače, na kterém chcete Ubuntu nainstalovat. Počítač restartujte, případně nastavte zavádění systému z CD v Biosu, a postupujte podle návodu, uvedeného na obrazovce.

Rozhodli-li jste se pro instalaci z USB Flash Disku, musíte stažený .iso obraz s Ubuntu nejprve zapsat na disk správným způsobem. Ve Windows tak lze učinit například s využitím aplikace Rufus. Po zapsání .iso obrazu na disk USB můžete počítač restartovat (plánujete-li instalaci na témže zařízení), popřípadě v Biosu nastavit zavádění systému z disku USB, a dále postupovat podle návodu, uvedeného na obrazovce.

Nevíte, jak nastavit Bios pro zavádění systému z CD/DVD nebo flash disku? Postupujte podle návodu.

Co byste měli učinit před samotnou instalací?

  • V ideálním případě byste měli připojit svůj počítač do sítě internetu. To umožní stažení aktualizací, překladů a doplňků již během instalace.
  • Měli byste se ujistit, že máte dostatek volného místa na disku. Minimální doporučená velikost disku je 6 GB, ale počítejte s tím, že využití disku vzroste společně s jednotlivými instalacemi softwaru a při práci se soubory. Vhodné je tedy pro Ubuntu použít diskový prostor o velikosti alespoň 50 GB a pokud Ubuntu instalujete jako jediný operační systém, vyhraďte mu celý disk (jedna z výchozích voleb instalátoru).
  • Pokud chcete mít systém aktuální, potom co bude instalace dokončena, zvolte si aktualizaci softwaru během instalace. Zároveň byste si měli zaškrtnout instalaci doplňků (Adobe Flash, kodeky, ...), díky nimž bude vaše Ubuntu připraveno pro práci i zábavu již od prvního startu.
  • Pokud nemáte pevné připojení k internetu, můžete použít i mobilních sítí nebo WiFi.

Instalace Ubuntu vedle stávajícího systému?

Ano, je to možné. Ubuntu na váš počítač nainstaluje vlastní zavaděč (GRUB), který automaticky detekuje nainstalované operační systémy na vašem počítači a umožní vám zvolit si při každém startu ten, který právě potřebujete.