Komunita Ubuntu

Komunitu Ubuntu tvoří jednotlivci i týmy pracující na různých součástech distribuce, poskytují rady a technickou podporu a pomáhají prosazovat Ubuntu v širší veřejnosti.

Hledáme dobrovolníky pro práci na českém překladu. Máte Ubuntu rádi? Pomozte mu.

Pomoc

Nápověda

Pokud potřebujete pomoci s Ubuntu, jste na správném místě. Nejlepší návody k Ubuntu jsou v oficiální dokumentaci Ubuntu, na globální komunitní wiki a nebo na naší wiki. K oficiální dokumentaci se dostanete také přímo ze systému z nabídky Systém → Nápověda a podpora nebo z nabídky Nápověda každého programu.

Komunitní podpora

Pokud vám nápověda ani dokumentace nepomohly, nebo řešíte nějaký opravdu zapeklitý problém, nabízíme vám zcela zdarma svou pomoc na našem fóru. Stačí napsat. Pokud dáváte přednost komunikaci v angličtině, můžete se s problémem obrátit na Ubuntu Forums nebo Launchpad.

Ubuntu v Česku a na Slovensku

Spojená česká a slovenská komunita je jednou z místních komunit, tzv. LoCo týmů (z anglického Local Community). Sdružujeme se okolo stránek Ubuntu.cz a především našeho fóra, jejichž provoz od roku 2022 zaštiťuje spolek OpenAlt.

Zatímco mezinárodní komunita Ubuntu má relativně pevně danou strukturu a hierarchii vedení, v naší lokální komunitě je situace poněkud volnější. Role jsou sice rozděleny na fóru (administrátoři a moderátoři), wiki (správci) i v překladatelském týmu, celkově se naše komunita řídí principy meritokracie. To znamená, že rozhodují aktivní členové, kteří jsou ostatními respektováni pro svou práci a „zásluhy“. Všichni se ale samozřejmě řídíme pravidly komunity Ubuntu.

Československo

Zapojte se

Komunita není jen o sdružování a společných zájmech, ale také o společné práci. Ve světě Ubuntu, stejně jako u ostatních podobných projektů, je software, překlady, dokumentace, propagace a mnoho dalšího výsledkem práce tisíců lidí ze všech koutů světa.

Naše místní komunita je malým kolečkem v soukolí mezinárodní komunity Ubuntu, ale snažíme se co nejlépe přispívat ke společnému cíli, kterým je kvalitní svobodný operační systém dostupný pro všechny. Pomoci můžete i vy a není potřeba mít žádné speciální znalosti nebo zkušenosti. I pár hodin může být velkým příspěvkem.

Máme relativně velký záběr:
  • pokud Ubuntu sami používáte nebo znáte, můžete se aktivně podílet na podpoře uživatelů na fóru,
  • lokalizace (překlad) Ubuntu do češtiny (nebo slovenštiny),
  • při tvorbě a aktualizaci komunitní dokumentace můžete čerpat z vlastních zkušeností i cizojazyčných návodů,
  • chcete-li se naučit s webem, zkuste vylepšit náš web po obsahové, grafické či technické stránce,
  • pomozte nám Ubuntu propagovat na sociálních sítích (zde je náš Mastodon a Twitter),
  • uvítáme i vaše vlastní nápady.

Na konkrétní podobě vaší spolupráce se vždy dohodneme společně. Neváhejte a zapojte se také, i velmi málo může pomoci. Napište nám na info@ubuntu.cz.